Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kde skončily původní pozlacené dveře od české královské klenotnice?
původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.

Zajímalo by vás, kde po rekonstrukci na Hradčanech skončily vzácné pozlacené dveře od české korunní klenotnice? Článek z roku 1904 vás s tím seznámí.


Dvéře z bývalé korunní klenotnice české.

V r. 1874. kdy počato se znovuzřizováním svatovítského chrámu na Hradčanech, sneseny byly různé staré památky v tomto chrámu se nalézající a veřejnou dražbou prodávány.

Mezi jiným na lézala se zde těžká, železem pobitá dvířka od bývalé korunní klenotnice české, nesoucí pět primitivních velkých zámků, k nimž otvory označeny byly číslicemi. Dvířka tato byla místy silně pozlacena. Dle práce na nich viditelné pocházejí asi z nejstarších dob.

Stavitel pan Hartig na Žižkově zakoupiv je spolu s jinými věcmi, zazdil je na památku v domě čp. 388. na Žižkově ve Vítkovské ulici. Ze tří zbylých zámků jeden u nich ponechal, jeden daroval do musea pražského, třetí nevysvětlitelným způsobem byl ztracen.

Ale takto byla aspoň zachována péčí soukromou jedna ze starých českých památek, jakých již na sta a tisíce jinak bylo zničeno.původ historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. března 2018Debata k článku 'Kde skončily původní pozlacené dveře od české královské klenotnice?'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.