Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Katastrofa v Bruselu: výstaviště zničené požárem
původně vyšlo: Světozor 1910, autor neuveden.

Výstaviště v Bruselu zachvátil velký požár, který způsobil nedozírné škody. Více podrobností v historickém článku z roku 1910.


Obrovskou požární katastrofou zničená část světové výstavy brusselské.

Dne 14. t m. vypukl na světové mezinárodní výstavě brusselské z neznámých příčin zhoubný požár, jemuž veliká část tohoto kulturního díla padla za oběť.

Zničen výstavní palác města Brusselu „Bruxelle Kermess“, některé další pavillony belgické, dále z části odděleni francouzské s pavillonem pařížským, italské a anglické. Škoda při povrchním odhadu páčí se, na plných 100 milionů franků ; byla ovšem kryta pojištěním, jednotlivé zničené drahocenné předměty jsou však nenahraditelny, a tím vzniká veliká škoda kulturní.

Správa výstavy, belgická vláda a celá veřejnost nedala se zastrašiti katastrofou touto, ale umínila si ji čeliti a chopila se práce, aby zničené pavillony byly ihned buď novými nahraženy nebo aspoň tak maskovány, aby celkový ráz výstavy neutrpěl pohromy.

Rušný život na výstavě nepotuchl ani na okamžik a nenadálá katastrofa proměnila se v novou, svého druhu jedinou attrakcí, vůči které ovšem není možno neželeti pohromy vzniklé z úbytku děl vysoké ceny kulturní.původ historického článku:
Světozor 1910, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. března 2018Debata k článku 'Katastrofa v Bruselu: výstaviště zničené požárem'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.