Recept na pravé karlovarské oplatky a další typy sladkých oplatek

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Šťastný domov 1916, autor neuveden.
Máte rádi karlovarské oplatky? Můžete si je zkusit sami připravit podle našeho historického receptu z roku 1916, navíc můžete zkusit i slovenské nebo sladké oplatky.
Následující text pochází z roku 1916

Recepty na sladké oplatky

Oplatky se pekou zpravidla v oplatkové železné formě klešťové. Tato se dříve nad ohněm z dříví nebo dřevěného uhlí rozpálí, vymaže omastkem (na př. kouskem másla v hadříčku zabaleným), pak opatří těstem, sklopí, aby se těsto stejnoměrně rozdělilo a nad čilým ohněm se pak forma obrací, aby se oplatka stejnoměrně po obou stranách opekla.

Není-li formy, možno také oplatky péci na vymaštěné a moukou poprášeném plechu; tu se obyčejně volí těsto polořídké, které se kornoutkem nebo nabíječkou na plech vytlačuje nebo těsto tužší, z kterého se vykrajují menší oplatky; s většími se to daří špatně; bývají netvárné a zkroucené, i když kuchařka s tím zručně dovede zacházeti. Aby se srovnaly, vkládají se ještě teplé hned po upečení mezi dvě čistá, těžší prkénka. Předpisů je velký počet.

Těsto na oplatky

Řídké těsto k lití do formy poskytne na př. směs ze 3/8 l smetany, 4 vajec, 125 g jemně prosátého cukru s trochou tlučené skořice a špetkou soli, 250 g mouky. Těsto musí býti dobře prošleháno. Oplatky se pekou tenké, po upečení pomažou tence měkkým máslem, posypou cukrem a pomazanými stranami po dvou k sobě se spojují. Jiná řídká těsta jsou ještě nákladnější pro obsah másla a vajec. — Polořídké těsto poskytne 200 g utřeného másla s 200 g cukru. 4 celými vejci a 200 g mouky.

Nejlevnější jsou oplatky slovenské a karlovarské.

Slovenské oplatky

Slovenské jako oblíbené vánoční pečivo připravují se ze 600 g mouky, 120 g cukru s 1 vejcem, trochou vanilky nebo skořice; zadělává se to mlékem, kterého se 1 1 odměří; nejdříve se jen málo mléka přidává a těsto pilně šlehá, mezi šleháním se po kouscích přidává 30—40 g rozpuštěného másla a teprv do dobře ušlehaného těsta pozvolna se vešlehává zbývající mléko. Těsto je ovšem řídké a mohou se oplatky nejlépe péci jen ve formě.

Karlovarské oplatky

Karlovarské mají podobné složení: šlehá se ½ hod. těsto z 1 l dobrého mléka a ½ kg mouky, do ušlehaného se vešlehá 1 žloutek se špetkou soli a lžicí cukru. Jedna oplatka se potře vždy rozpuštěným máslem posype hustě vanilkovým cukrem a. skořicí a druhá oplatka, máslem pomazaná se na to přiklopí. Také možno je spojovali mandlemi s cukrem a růžovou vodou utřenými, strouhanou čokoládou, oříškovou nebo jinou nádivkou.


Původní zdroj historického článku:
Šťastný domov 1916, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. března 2018


Diskuze k článku „Recept na pravé karlovarské oplatky a další typy sladkých oplatek“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.