Květák s čepicí, brambory v pivě a další zeleninové dobroty našich prababiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
Máte rádi vařenou, pečenou nebo nakládanou zeleninu? Zkuste některý z historických zeleninových receptů z roku 1912, určitě si pochutnáte.
Následující text pochází z roku 1912

Karfiol v čepci.

Pěknou růži karfiolu nech do pola ve vodě uvařit v hlubokém kastrole. Sceď pryč vodu a potři růži ušlehaným vejcem, v němž jsi zamíchala 2 lžíce smetany s troškou soli. Popraš karfiolovou růži moukou, pokrapej mladým máslem, posyp sýrem parmesánským a strouhanou prosátou žemličkou a opět hojně pokrap máslem a upec v horké troubě. Nes ihned na stůl.

Brambor v pivě.

Ve východních Prusích vaří 2—3 litry bramborů nepříliš měkce, aby se lehko nerozpadly, pak je oloupají, rozkrájejí na koláčky a nechají poněkud vychladnouti; zatím postaví se 1—1 a půl litru silného, nepříliš hořkého tmavého piva, do něhož vloží se oloupaná cibule s dvěma vpíchnutými hřebíčky, s kterou se pivo trochu povaří, načež dají se do piva připravené brambory, zasolí a s přídavkem 70—80 gr. másla chvíli dusí; požívají se buď o sobě nebo s pečení hovězí, šunkou a pod.

Dušený zelný salát.

Drobně krájené pěkné bílé zelí z hlávky se vhodí na kastrol, na kterém se nechala cibulka jen do bělá zpěnit. Přidá se hned k tomu 2 až 3 kostky cukru (na půl prostřední hlávky), sklenice octa smíchaného s vodou a solí a nechá se to půl hod. dusit.

Cibulka nakládaná.

Florentské, malé cibulky perlové oloupáme a uvaříme napolo ve slaném octě, načež je scedíme a urovnáme do sklenic. Zatím svaříme vinný ocet, upravený vším kořením, a vychladlý nalejeme na cibulky, aby byly pokryty. Potom sklenice pevné obvážeme.

Artičoky nakládané.

S dobrých artičoku odřízneme listí a všecko tvrdé až na dužninu; pak je vložíme do vřelé vody, v níž je několikrát povaříme, načež je scedíme a dáme oschnouti na síto. Potom je urovnáme pevně buď do sklenic nebo do soudku a polejeme je vinným octem, svařeným a opět zcela vychladlým. Sklenice obvážeme dobře měchýřem, soudek zandáme pevně víčkem.

Mišenina zeleninová.

Uchystáme si mladé zelené lusky, kukuřicové paličky ztlouští palce, malé zelené okurky, mrkvičku vykrouhanou na hvězdičky, karfiol rozdělený v malé růžičky, perlové cibulky a artičoky. Každou zeleninu povaříme pro sebe několikrát ve slané vodě. aby napolo změkla, načež vodu scedíme a zeleninu rozložíme na síta, aby oschla. Pak ji urovnáme do sklenic a mezi ni vložíme jednu papriku, několik česneků, kousek zázvoru i muškátového květu. Svaříme vinný ocet s pepřem, hořčicovými zrnky a novým kořením, a když vystydl, procedíme jej a nalejeme na směsici zeleninovou do sklenic, jež obvážeme měchýřem a uschováme na chladném místě.

Zelené lusky nakládané.

K nakládání opatříme si jemné, mladé lusky bobové; shora i zdola je trochu ořízneme, nitky stáhneme a lusky položíme do studené vody. Zatím svaříme slanou vodu na velkém rendlíku, povaříme v ní boby několikrát, pak je scedíme, polejeme studenou vodou, načež je rozestřeme na velký šat a necháme je uschnouti. Potom je narovnáme do kamenných hrnců nebo sklenic, posypeme je všelikým kořením: pepřem, několika zrnky hřebíčku a nového koření a přidáme několik bobkových listů i stroučků česneku; pak je polejeme vařeným vinným octem, dříve vychladlým. Když docela vystydly, obvážeme nádobu pevně a uschováme ji s lusky na chladném místě.

Zelený hrášek nakládaný.

Pěkný, mladý hrášek zelený prevaríme v slané vodě, načež přidáme ještě soli, kus másla i trochu cukru a necháme ještě přejiti var. Potom dáme hrášek do krabic, jež opatříme jako krabice s karfiolem.

Chřest nakládaný.

Pěkný, mladý chřest oškrábeme a ovaříme jej trochu v slané vodě, načež přidáme na 500 g. chřestu 65 g. másla a necháme jej ještě převařiti. Pak uložíme chřest po délce do krabice. — Zelenina takto nakládaná vyrovná se skoro čerstvé a jelikož je neprodyšně uzavřena, nemůže se zkaziti. Nutno však vždy dáti hodně soli.

Kukuřice nakládaná.

Malé kukuřicové paličky zdélí prstu čistě obéřeme a vložíme je přes noc do slané vody. Druhého dne je scedíme a trochu povaříme ve vinném, všelikým kořením upraveném octě, načež je vlejeme do mísy. Když vystydly, urovnáme paličky do sklenic, polejeme je octem. sklenice dobře obvážeme a ve chladném místě uschováme.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. března 2018


Diskuze k článku „Květák s čepicí, brambory v pivě a další zeleninové dobroty našich prababiček“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.