Josef Šmaha - herec a vůdčí režisér českého realismu

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Významná tvůrčí osobnost nejen českého divadla, kterou vám popíše historický článek z roku 1904.


Josef Šmaha

Čtyřicet roků českým hercem, třicet pět roků předním členem předního ústavu uměleckého a v něm jediným, nedostižným interpretem mnohých úloh, nesoucích často tíhu celého kusu! Takový je součet činnosti Josefa Šmahy, slavícího tyto dny tiše svoje významné jubileum.

»Herec tělem duší«, zněl by o něm stručný, výstižný soud. Nechceme lichotiti a nemusíme umělci významu Šmahova — takový se již dovede uplatniti sám. Herec nezvyklého temperamentu — mohutné tvůrčí síly, neobyčejné, u nás nezvyklé rázovitosti a pronikavosti — jeden z těch, přes které nemůže a nesmí se přejiti při výpočtu předních herců českých.

Tvrdá žula, v níž to dosud vře vulkanickým žárem vnitřním - anebo kus takového tvrdého českého sukovitého kmene, z něhož to tryská bujnou zelení - toto by bylo ještě vhodnější přirovnání, zde opravdu místné, protože skutečnosti odpovídající a životu Šmahovu ne tak daleké: byltě jeho otec takovým zpracovávačem materiálu dřevitého — mistrem truhlářským, a synek Josef, nejstarší v rodině, když to s učením na reálce tak příliš nešlo, měl nastoupiti povolání otcovo.

Ale umělecký, byť neuvědomělý pud zvítězil — Šmaha stal se hercem; utekl z domu k nějaké společnosti, nedbaje hněvu otcova, a na prospěch svůj i na prospěch českého umění. Šmaha proběhl všemi fasemi českého herce venkovského, ale záhy »udělal si jméno« a již za několik roků přihlásil se v Praze v divadle Prozatímním; vystoupil v parádní roli »starého pána«, Jiřího Kolára — Jupiter tonans české činohry — a nepropadl.

Tím bylo řečeno dosti — Šmaha byl engažován.

Pro nějaké osobní nedorozumění rozloučil se na chvíli s Prahou — stal se i hercem německým! — ale vrátil se záhy zas, a již při otevření Národního divadla přidělena mu byla hlavní úloha žárlivého vlašského astrologa v »Salomeně« Adámkově.

A co úloha, to triumf — a tak to stoupalo, až přišly realistické role Stroupežnického, Šubertovy, Štolbovy a Svobodovy, a v nich se stal Šmaha neocenitelným a nezbytným. Mezi to grandiosní výkony —Lear, Justinian, Valenta, Dornenkron, Oinomaos a jiné a jiné — i hodnost regisseura Národního divadla, a za divadelní výstavy vídeňské stál tu Šmaha jako herecký obr, rovný podle jednohlasného úsudku cizích časopisů nejpřednějším hercům světovým.

O jeho mnohém výkonu svědčí jediné slovo »nezapomenutelný«, o jeho deklamaci svědectví předního kritika, že by si mnohou jeho mluvenou scénu měla dáti za rámeček každá divadelní škola — on sám je také známým výborným učitelem, protože přirozeným.

Dnes trochu — podle úloh — předčasně stará garda, ale stále garda divadelní, mající právo na čestné a význačné místo v galerii herců českých; jakož praví básník: »člověk si své místo vybojuje« — tak si Šmaha vybojoval svoje a na něm stojí — dnes na jevišti a za čas v annálech hereckých, svůj, silný a svým uměním těžko, ale poctivě a nezdolně se uplatnivší!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. února 2018


Diskuze k článku „Josef Šmaha - herec a vůdčí režisér českého realismu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.