Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

První elektrická lednice (1906)
původně vyšlo: Epocha 1906, autor a.

Kuchyň bez lednice nebo mrazáku si dnes už ani nedokážeme představit. Ale teprve před sto lety se podařilo technologii chlazení natolik zmenšit, že se elektrická lednice stala využitelnou i pro menší podniky nebo dokonce domácnosti.

Elektrická lednice - klikněte pro zobrazení detailuElektrická lednice
Umělé zimotvorné zařízení pro maloprůmysl a domácnost.

Chladicí stroj pro potřeby maloprůmyslu

Nejobyčejnější a dosud i nejlevnější způsob chlazení — především potravin — je pomocí přírodního ledu, jejž zimní dobou nastřádáme ve sklepích, a k němuž v teplé roční době přikládáme předměty, které chceme chladit. Vždy však není možno užit přírodního ledu, a to pro různé příčiny; buď je některou zimu ledu vůbec málo, nebo není místností na jeho uschování, nebo nutno chladit níže než jen na bod mrazu, neb konečně se na mnohé účely chlazení obyčejným ledem nehodí se stanoviska technického ani zdravotního.

Proto je ve velkoprůmyslu již po dlouhou dobu v užívání chlazení umělé, pomocí zimotvorných strojů, jimiž se stlačuje čpavek, kyselina siřičitá neb kyselina uhličitá až ve stav tekutý, aby pak při svém opětném rozpínání se v plyn, při čemž svému okolí ubírají značné množství tepla, působily právě tak chlad jako tající led, avšak měrou mnohem větší.

Leč jako ve mnoha jiných případech, tak i při umělém chlazení je zařízení jeho sice ekonomické ve velkém měřítku, avšak nikoli pro poměry menší, kde se sotva vyplácí. V tom ohledu jest u podobných zařízení jistá hranice hospodárnosti, kterou stlačit co nejníže je právě vděčným úkolem techniky.

Konstrukce takového laciného umělého chladicího zařízení se nedávno podařila berlínským »Elektrickým závodům« (Elektrizitäts-Werke) ve spojení s mnichovskou »Akciovou společností pro výrobu Linde-ových chladicích strojů«. Zimotvorný onen stroj, jejž spatřujem na obrázku, zaujímá velice nepatrné místo, neboť je poháněn elektromotorem, jejž lze připojit na každou městskou elektrickou síť. Skládá se z kompressoru na ammoniak hnaného elektromotorem; stlačený ammoniak se vede do chladiče, v němž probíhá trubkami ponořenými v nádržce se slanou vodou. Rozpínající se plyny ochlazují solný roztok, jenž za pomoci malého čerpadla probíhá trubkami ve skříni, kterou tak ochlazuje až na —10°C.

Výkonnost tohoto stroje jest asi 1000 kalorií za hodinu při zpotřebě proudu 900 wattů a 400 minutových obrátkách 1 1/3 HP-ového motoru. Výkon ten postačí ochladit 150 m³ vzduchu ze +20° C na 0°, na což je třeba asi 500 l vody pro kondensator. Pro naplnění je třeba 3 l ammoniaku, který postačí na dlouhý čas.

Toto elektrické chladicí zařízení, jež kromě uvedení v chod nevyžaduje pražádnou obsluhu, se hodí na příklad pro hotely, výrobce různých chemikalií, lékárny, nemocnice, obchody lahůdkami, mlékárny atd., krátce všude tam, kde je třeba naprosto suchého a čistého umělého chladu.

Debata k článku 'První elektrická lednice (1906)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Epocha 1906, autor a.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
19. prosince 2011ReklamaHledání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: