Zábavná dětská hra z doby našich předků, kterou si může doma vyrobit každý

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Šťastný domov 1916, autor neuveden.
Chcete o prázdninách zkusit zabavit děti originální historickou hrou? Máme pro vás návod z roku 1916 na zajímavou hru s papírovými zvířaty.
Následující text pochází z roku 1916

Závody zvířat

Už jste měli lecjaké pohyblivé hračky. Ale vaše radost neměla dlouhého trvání, neboť bylo po pohyblivosti, jakmile se zvířátku urazila noha nebo kolečko. Tuhle však vám poradíme, jak si uděláte skákající zvířátka, jimž to v skákání docela nebude vaditi, přijde-li některé o nohu, o křídlo, o paroh nebo jinou součást, jak tomu již v boji o život na dětském hříšti bývá.

Opatřte si silný balicí papír nebo tenkou, dobře ohebnou lepenku (nejlepší síla jest asi ta, kterou mívá obyčejná pohlednice) hnědé nebo šedé barvy.

Šablony pro papírová zvířataVzor pro veverku. - klikněte pro zobrazení detailuVzor pro lva. - klikněte pro zobrazení detailuVzor pro párek čápů. - klikněte pro zobrazení detailuVzor pro jelena. - klikněte pro zobrazení detailuVzor pro slona. - klikněte pro zobrazení detailuVzor pro velblouda. - klikněte pro zobrazení detailu

Pro každé zvířátko ustřihněte nebo uřízněte tak velký kus, aby se na něj vešla dvě stejná zvířátka zvolené velikosti. Na horní polovinu papíru přeneste pak výkres některého zvířátka, jež jsou tu znázorněna, překlopte spodem prázdnou polovinu papíru pod pokreslenou a sledujíce obrys obrázku vyřízněte z papíru dvojitého celé zvířátko.

Slepte potom tato oddělená dvojčata k sobě (klihem) na hlavě, ocasu a v těle, tak aby se nohy, které nesmějí býti klihem potřísněny, mohly od sebe oddáliti, aniž by se ohýbaly nebo lámaly. Tak roztažené nohy umožňují, že zvířátka dobře stojí. Také možno někdy dvě zvířátka spojiti, na př. dva čápy; taková dvojice je velice náchylná tančiti dokola kolem své osy.

Ovšem musíte podoby zvířat poněkud zdokonaliti přimalováním očí, hřívy, boltců a p. tužkou, barvou, inkoustem a p. Máte-li aspoň šest takových zvířátek, můžete si pozvati kamarády a uspořádati s nimi závody.

K tomu je zapotřebí závodní plochy v podobě víka od krabice, dosti velkého, aby se zvířátka na ně dobře vešla. Víko musí býti rovné, nesmí býti promáčklé, také nesmí býti z lepenky příliš silné a tvrdé, nýbrž raději z tenčí a pružnější, asi takové, jaké mívají krabice od prádla.

Nyní ještě třeba poříditi korkové kladívko. Dobrý korek z láhve upevní se na dřívko, asi 20 cm dlouhé a kladívko je hotovo.

Hra může započíti.

Na papírky napíšou se jména zvířat a papírky se sbalí, načež každý hráč si z klobouku vytáhne jeden papírek, který jej učiní vlastníkem zvířátka, jež na papírku je napsáno.

Když jsou zvířátka vylosována, zahájí hru ten, kdo dostal lva (možno určiti také jelena nebo slona); ten převezme kladívko a ustanoví cenu pro vítěze, načež začne kladívkem bubnovati na okraj víka, na které rozestavil všechna zvířátka, ať již do kruhu nebo čtverhranu, ať hlavou do vnitř nebo na venek obrácená.

Spoluhráči mohou k bubnování zpívati nebo ústy bubnovati—ale jistě brzy všecky upoutá pohyb zvířat, která skáčou, do předu i na zad se pohybují, srážejí se, porážejí, některé třeba i s plochy závodní seskočí.

Zvířátko, které se nejdéle na nohou udrží, nepřekotí se, nespadne, je vítězem a obdrží cenu.


Původní zdroj historického článku:
Šťastný domov 1916, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. června 2018


Diskuze k článku „Zábavná dětská hra z doby našich předků, kterou si může doma vyrobit každý“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.