Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Retro recepty na výrobu domácích ovocných octů

původně vyšlo: Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
Ovocný ocet je někdy pokládán za doslova zázračný elixír zdraví. Jak si ho vyráběly naše prababičky? Máme pro vás recepty na výrobu octů z roku 1912.


Výroba octa ovocného.

Nejlepší ovocný ocet bývá z dobrého ovocného vína, neboť kyselina octová se tvoří kysáním z líhu a ne z kyseliny jablečné; proto radno dodati šťávě jablečné, z níž se má tvořiti ocet, trochu cukru, jenž se kvašením promění v líh a tento působením kvasinek octových v ocet.

Ocet z lepšího ovoce.

Očištěné ovoce se přebere, vše nahnilé vykrájí a pak buď rozstrouhá neb na mlýnku rozemelte; šťáva se vymačká neb vylisuje, a nebyla-li jablka sladká, přidá se na 1 l. šťávy 80—100 g. cukru; na to se vlije do láhve neb soudku, jenž však nesmí býti sířen. Na to se nechá kvasit jako víno při užití zátky s rourkou neb ochranné zátky pro kvašeni; když vykvasilo, což se pozná tím, že tekutina je čistá a průhledná a že kyselina uhličitá již neodchází, slije se s kvasnic do soudku neb do láhve k výr. octa určené — neboť soudku od octa se nikdy k výrobě vína používati nesmí.

Naplní-li se soudek neb láhev najednou, přidá se 15 až 20 proc. dobrého vinného neb jablečného octa a postaví se na teplé místo v kuchyni, kde jest pravidelná teplota 25—30 stup. C. Nádoba se nechá otevřená, jen otvor se přikryje kouskem plátna. Dobře jest, plní-li se nádoba jen částečně zvolna po několik dní; dá se 1 l. vína a 1 l. ovocného octa, tak se rozmnoží kvasinky octové; asi za dva dni dá se opět 1 l. vína. tentokráte již bez octa. načež dolíváme vždy dva až tři dni po dvou litrech vína, až je nádoba plna. Po několika týdnech jest víno v ocet proměněno, a tu se soudek uzátkuje a dá do studeného sklepa, aneb se ocet stočí do lahví, jež se dobře uzátkují a do sklepa uloží. Kdyby hotový ocet zůstal dále v teple a byl přístupen vzduchu, zkazil by se.

Ocet ze zvrhlého vína.

Ze slabého, nakyslého vína se může ještě dobrý, silný ocet připraviti přidáním 2—3 proc. čistého líhu; mělo-li víno křís, musí se dříve filtrovati. aby se bílých klků sprostilo; pak se postupuje s prací, jak již dříve u výroby octa z dobrého ovoce vylíčeno.

Kdo chce míti na tabuli červeně barvený ocet, připraví si jej přidáním něco málo šťávy borůvkové neb brusinkové.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. února 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.