Retro recepty na výrobu domácích ovocných octů

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
Ovocný ocet je někdy pokládán za doslova zázračný elixír zdraví. Jak si ho vyráběly naše prababičky? Máme pro vás recepty na výrobu octů z roku 1912.
Následující text pochází z roku 1912

Výroba octa ovocného.

Nejlepší ovocný ocet bývá z dobrého ovocného vína, neboť kyselina octová se tvoří kysáním z líhu a ne z kyseliny jablečné; proto radno dodati šťávě jablečné, z níž se má tvořiti ocet, trochu cukru, jenž se kvašením promění v líh a tento působením kvasinek octových v ocet.

Ocet z lepšího ovoce.

Očištěné ovoce se přebere, vše nahnilé vykrájí a pak buď rozstrouhá neb na mlýnku rozemelte; šťáva se vymačká neb vylisuje, a nebyla-li jablka sladká, přidá se na 1 l. šťávy 80—100 g. cukru; na to se vlije do láhve neb soudku, jenž však nesmí býti sířen. Na to se nechá kvasit jako víno při užití zátky s rourkou neb ochranné zátky pro kvašeni; když vykvasilo, což se pozná tím, že tekutina je čistá a průhledná a že kyselina uhličitá již neodchází, slije se s kvasnic do soudku neb do láhve k výr. octa určené — neboť soudku od octa se nikdy k výrobě vína používati nesmí.

Naplní-li se soudek neb láhev najednou, přidá se 15 až 20 proc. dobrého vinného neb jablečného octa a postaví se na teplé místo v kuchyni, kde jest pravidelná teplota 25—30 stup. C. Nádoba se nechá otevřená, jen otvor se přikryje kouskem plátna. Dobře jest, plní-li se nádoba jen částečně zvolna po několik dní; dá se 1 l. vína a 1 l. ovocného octa, tak se rozmnoží kvasinky octové; asi za dva dni dá se opět 1 l. vína. tentokráte již bez octa. načež dolíváme vždy dva až tři dni po dvou litrech vína, až je nádoba plna. Po několika týdnech jest víno v ocet proměněno, a tu se soudek uzátkuje a dá do studeného sklepa, aneb se ocet stočí do lahví, jež se dobře uzátkují a do sklepa uloží. Kdyby hotový ocet zůstal dále v teple a byl přístupen vzduchu, zkazil by se.

Ocet ze zvrhlého vína.

Ze slabého, nakyslého vína se může ještě dobrý, silný ocet připraviti přidáním 2—3 proc. čistého líhu; mělo-li víno křís, musí se dříve filtrovati. aby se bílých klků sprostilo; pak se postupuje s prací, jak již dříve u výroby octa z dobrého ovoce vylíčeno.

Kdo chce míti na tabuli červeně barvený ocet, připraví si jej přidáním něco málo šťávy borůvkové neb brusinkové.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. února 2018


Diskuze k článku „Retro recepty na výrobu domácích ovocných octů“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.