Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jedinečná kultura Provence
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Bytový design ve stylu Provence je dnes velmi populární, ale znáte kulturu francouzské Provence, odkud pochází? Představí vám jí článek z roku 1905.


Představení v aréně.

Na jihu Francie, v bývalé provincii Provence (Provans) žije celý jazyk a literatura úplně svobodně od francouzské; tak zvaná provencalská literatura, vznikla po úpadku literatur antických, a nezávisle na nich.

Počínajíc od století IX. zaniká v polovici věku XIV. Byla to slavná řeč troubadourů. Provencalský jazyk jest útvarem vulgární — lidové — latiny. Literárně obnoven ve století XIX. je nyní orgánem básnické školy Felibrů, velice cenné a zajímavé jako zvláštnost národopisná.

Nejznamenitějším a nejznámějším mezi všemi jest básník Frederi Mistral, jehož slávu založila veliká veršovaná idylla Mireio; jest to báseň nešťastné lásky dvou venkovských duší Mireiy a Vincenta. Mireio nedosáhši svého miláčka umírá a vidí na prahu smrti obraz ráje. V básni té žije celá Provence v kráse velikého umění. Slavná báseň ta naplnila nadšením všecky básníky Francie a vynesla autoru svému velikou cenu akademie francouzské.

Báseň zpracována i v text operní, a hudbu k ní složil sám slavný autor „Fausta a Romea“ Gounod. Tak se dnes dává pod širým nebem při slavnostech „felibrů“ a tak jí vidíme na velikém obraze našem. Starodávná polozachovalá aréna římská ve městě Arles (Árl) na jihu Francie při řece Rhonu, kdysi slavném, městě římské Gallie, hostí tisíce diváků, kteří ve zbožné úctě přihlížejí dílu národního umění a řeči, která udržela se vedle řeči tak velikého celku, jako je Francouzská, toliko prací osvícených hlav a láskou svých synů.původ historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. února 2018Debata k článku 'Jedinečná kultura Provence'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.