Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře po několika staletích konečně dostavěn

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Chrám svaté Barbory se začal v Kutné Hoře stavět již v roce 1388, dostavěn byl ale až v roce 1905. Více vám o jeho dokončení prozradí dobový článek.


Velechrám sv. panny Barbory v Hoře Kutné.

Dokonáno dílo velikého kulturního i národního významu pro národ náš. Velechrám sv. Barbory v Hoře Kutné dostavěn, znovu vysvěcen a zbožným účelům svým odevzdán.

Tato vzácná památka slohu gothického, koruna domácího umění stavitelského, založena byla již koncem století XIV. a budována členem proslulé stavitelské rodiny Parléřů, kteří té doby stavěli i chrám sv. Bartoloměje v Kolíně.

Z pozdějších stavitelů velechrámu nejznamenitější jsou Matouš Rejsek, Benedikt Rejt a zase rodina Parléřů. Ale chrám dosavade dostavěn nebyl — naopak ponechán byl úplnému zpustnutí, a teprve naše doba, poslední její čtvrtstoletí dokonalo vítězně dílo neobyčejné ceny umělecké; největších zásluh o to má místní archaeologický sbor „Vocel“, jenž s vlastními příspěvky i úsilným působením na obec, městské peněžní ústavy, zemi a stát sehnal přes milion korun.

Z mužů o velechrám nejzasloužilejších jmenovati sluší na předním místě P. Karla Vorlíčka, arciděkana kutnohorského, jenž učinil svým životním úkolem dobudování velechrámu.

Umělecké bohatství velechrámu jest nesmírné; nástěnné malby z doby Vladislavské, stolice řezané, oltáře s obrazy Skrétovými a Brandlovými, obrovská okna nádherně malovaná, celý les věžiček, růžic a ifal, velkolepé varhany, sochy a řezby, vše pojí se v imposantní pohled a dojem z vnitřku i zevnějšku, radostné vědomí mocného, vítězného činu kulturního!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. února 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.