Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře po několika staletích konečně dostavěn
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Chrám svaté Barbory se začal v Kutné Hoře stavět již v roce 1388, dostavěn byl ale až v roce 1905. Více vám o jeho dokončení prozradí dobový článek.


Velechrám sv. panny Barbory v Hoře Kutné.

Dokonáno dílo velikého kulturního i národního významu pro národ náš. Velechrám sv. Barbory v Hoře Kutné dostavěn, znovu vysvěcen a zbožným účelům svým odevzdán.

Tato vzácná památka slohu gothického, koruna domácího umění stavitelského, založena byla již koncem století XIV. a budována členem proslulé stavitelské rodiny Parléřů, kteří té doby stavěli i chrám sv. Bartoloměje v Kolíně.

Z pozdějších stavitelů velechrámu nejznamenitější jsou Matouš Rejsek, Benedikt Rejt a zase rodina Parléřů. Ale chrám dosavade dostavěn nebyl — naopak ponechán byl úplnému zpustnutí, a teprve naše doba, poslední její čtvrtstoletí dokonalo vítězně dílo neobyčejné ceny umělecké; největších zásluh o to má místní archaeologický sbor „Vocel“, jenž s vlastními příspěvky i úsilným působením na obec, městské peněžní ústavy, zemi a stát sehnal přes milion korun.

Z mužů o velechrám nejzasloužilejších jmenovati sluší na předním místě P. Karla Vorlíčka, arciděkana kutnohorského, jenž učinil svým životním úkolem dobudování velechrámu.

Umělecké bohatství velechrámu jest nesmírné; nástěnné malby z doby Vladislavské, stolice řezané, oltáře s obrazy Skrétovými a Brandlovými, obrovská okna nádherně malovaná, celý les věžiček, růžic a ifal, velkolepé varhany, sochy a řezby, vše pojí se v imposantní pohled a dojem z vnitřku i zevnějšku, radostné vědomí mocného, vítězného činu kulturního!

Debata k článku 'Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře po několika staletích konečně dostavěn'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
1. února 2018ReklamaHledání

 

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690XNaše další projekty: