Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Odvážný let balónem přes Alpy

původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
Let horkovzdušným balónem přes Alpy je pokládáno za odvážný čin i dnes. Přinášíme vám popis letu, který v roce 1904 podnikl švýcarský vzduchoplavec Eduard Spelterini.


Výlet balonem přes Pannu.

Listy pohraniční znamenaly v posledním čase odvážný pokus balonu »Stella«, řízeného Spelterinim přes Pannu, ke kantonu walisskému. Nepříznivý však proud větru odchýlil směr balonu v jinou stranu, odkudž naskytl se vzduchoplavcům velkolepý pohled na vysoké hory a štíty švýcarské.

Volně vznesl se balon nad celou řadou obrovských ledovců, zejména přes Breithorn, Wildstrubel a j. Další vyhlídce pak zabránily mraky a mlhy, takže balon ocitl se v úplné mlze, zejména při vzestupu na Engstlingen nad Adelsbodenem, kde vzestup balonu značně stižen.

Z celé plavby zachytil a reprodukuje nyní kapitán Spelterini i jeho přátelé řadu překrásných fotografických snímků celých pohoří, krajin atd. s ptačí perspektivy, z kteréžto řady pochází i náš veliký obraz.

Jak listy zaznamenaly, byl to již třetí odvážný pokus Spelterinův přes Alpy. První plavba jeho byla z Wallisu blíže Sionu; dostal se až do Francie, druhá plavba jeho směřovala až Zarmothu a sestoupil na jižní straně Alp v kantonu tessinském. Letošní plavbu podnikl jen na důrazné již naléhání obecenstva a přátel vzduchoplavby, které nedočkavě již sledovalo přípravy Spelteriniovy k plavbám, k nimž se nemohl odhodlati pro stále nepříznivé větry a nestálou pohodu. Ve výši 6000 m. bylo prý 5° C mrazu.

Zajímavé by bylo, kdyby i náš kapitán Hůlka při některé plavbě zachytil Prahu a její okolí s ptačí perspektivy. Snad i o to se pokusí při některé plavbě.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. ledna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.