Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Gigantický vagón pro přepravu těžkých děl
původně vyšlo: Epocha 1911, autor —S.

Vyzbrojování našeho válečného loďstva velkými děly si vyžádalo stavbu speciálních vagónů s vysokou nosností. Podrobně vám je představí článek z roku 1911.


Obrovský železniční vůz pro dopravu děl.

Rakouské státní dráhy pořídily si pro dopravu děl pro námořní loďstvo 16tinápravový vůz, jehož nosnost je 140.000 kg.

Vůz sestává ze 2 podvozků, jež se spojují z dalších 2 podvozků po 8 dvojkolích. Oba podvozky jsou spojeny mostem, na kterém jest uložen hlavní nosný most délky 15,88 m.

Rozchod kol podvozku měří 130 m, souhrnný rozchod 8nápravového podvozku 9,30 m. Délka vozu při 15 m vzdálenosti obrtlíků nosného mostu je 27,462 m. Váha samotného vozu činí 87.140 kg, takže při úplném zatížení leží na kolejnicích váha 227.140 kg, což už přesahuje největší dovolené zatížení vrchní stavby rakouských drah pro běžný metr; z toho důvodu musila být dovolená váha nej těžšího nákladu snížena na 100.000 kg.

Tento vůz je stavěn ve strojírně Ringhoffer-ově na Smíchově a je největším železničním vozem v Rakousku.původ historického článku:
Epocha 1911, autor —S.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. prosince 2017Debata k článku 'Gigantický vagón pro přepravu těžkých děl '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.