O vyrábění kopií uměleckých děl

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Epocha 1913, autor F. Š.
Máte doma nějaké hodnotné umělecké dílo? A jste si jistí, že je to skutečně originál nebo jen povedená kopie? Více o kopírování a napodobování originálních uměleckých děl naleznete v našem historickém článku.
Následující text pochází z roku 1913

Trykáž.

Co je trykáž ? Slovo původu novofrancouzského vlastně německofrancouzského (z něm. Trug, klam), psané truquage neb trucage a značící podle slovníku francouzské Akademie „Souhrn prací, pochodů a method, jimiž se upravují předměty oboru starožitnického neb uměleckého tak, aby se zvýšila jejich cena“.

Když r. 1911 zmizela z Louvru „Mona Lisa“, přinesly mnohé listy zprávu, že už dávno v „Salle carrée“ nevisela pravá, nýbrž mistrná její kopie, což je ostatně zcela možno. Spousty malířů, kteří v Louvru kopírují staré mistry, vytvoří začasté kopie od originálu naprosto nerozeznatelné, opatřené i onou patinou stáří. Takový kopista vyčaruje obraz takový, jaký by byl namalován před lety mistrem samým, a tak by Adriaan van Ostade mohl podepsat mnohý „svůj“ obraz dnes vyhotovený, neboť si beztoho ani všechny své obrazy nepamatoval.

Těchto kopií je ve světě tisíce, a Vinci, Rembrandt, Halle, Rubens a jiní a jiní musili by malovat po staletí, aby vytvořili vše to, co dnes nese jejich jmeno, a zač američtí amatéři platí statisíce.

Je zajímavo, že ač se tu jedná o vyložený podvod, hájí se trykéři a poukazují, že poskytují-li zákazníkovi obraz nebo předmět, který má stejnou cenu esthetickou (tu ovšem má, nikoli však historickou), jednají zcela legálně a správně. Kopií se napálí často i odborník, jako se stalo s Rubens-ovým „ Mlýnem “, padělkem koupeným z Ameriky za 1 mil. Doll., nebo v berlínské galerii se spornou voskovou bystou prý od Leonarda da Vinci, která prý však je padělkem anglickým.

Známý případ smělé trykáže, jež vyrušila před několika lety svět, byla nabídka pařížskému baronu Rotschild-ovi, mecenáši a uměleckému historikovi, jemuž z Ruska nabídnuta byla tiara médského krále Saitaferna, vykopaná kdesi na jižní Rusi. Z Ruska musila být vyvezena tajně, koupena Rotschild-em za 200.000 Fr., darována jím Louvru, vystavena, obdivována, a posléz se přihlásil autor, ruský jakýs ciselér Ruchomovskij, který tímto způsobem chtěl upozornit na své velké zneuznávané umění. Tiara pak z Louvru zmizela a památka její zachována bude snad jen v časopise „Illustration“, který přinesl její krásné vyobrazení.

Ovšemže se trykáž neomezuje jen na obrazy, sochy ; knihy a tisky, zbraně, keramika, sklo, látky, porcelán, jedním slovem vše starožitné je předmětem pečlivé práce a snahy trykéřů. Obrázek nám předvádí trykéře vyrábějícího z nové rytiny starou koupáním tisku v určitém roztoku, který dodá papíru vzhled antiky.

Je jisto, že v Italii a Francii, kde starožitnictví a sběratelství kvete, jsou celé možno říci továrny na soustavnou výrobu trykovaných předmětů, a nutno se tedy při koupi sebe nepatrnější starožitnosti míti dobře na pozoru, abychom se neošidili a nekoupili „novou starožitnost“, byť by byla třeba i lepší nežli stará původní.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1913, autor F. Š.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. prosince 2017


Diskuze k článku „O vyrábění kopií uměleckých děl“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.