Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se v Paříži pije české pivo
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

U nás bylo a je tradicí pití piva, ve Francii to ale bylo víno a absint. Proto když navštívil francouzskou restauraci Čech, tak to vedlo k nečekaným situacím.


V pařížském restaurantu.

Osamělý, nemluvný host, před ním taková číška asi jako naše na čaj anebo kávu a pod ní hotová pyramida plstěných podložek — to je Čech, zvolá na první pohled každý znalec, zvláště ten, jenž sám něco takového v Paříži zažil.

Naše pivo, pravé »plzeňské« (protože nikdy Plzně nevidělo), prodává se v Paříži jako drahá mast — a pije se s podobnou nábožností. Pravý Pařížan dopřeje si ho málokdy, jen za zcela zvláštních příležitostí, jeho národním nápojem jest absint a víno.

Poněvadž pak pařížští číšníci na více piv zařízeni nejsou, znamenají si množství jich tak, že pod každé přinesené pivo staví novou a novou plstěnou podložku.

A když přijde host Čech a zasadne k němu a okusí, že je aspoň nekřtěné, a pustí se do něho, potom záhy narůstá před ním pyramida ne sice do výšky věže Eiffelovy, ale do rozměrů zcela slušných k nemalému údivu Pařížanů, kteří nechápají, jak toho možno tolik snésti — ale o svém absintu významně mlčí. Však znáte onen rozmarný Herrmannův obrázek o souboji pařížského piva s absintem — a tohle je k němu přímo »důkaz pravdy«.zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. prosince 2017

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým může oslovit statisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jak se v Paříži pije české pivo '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.