Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Automobil, zábavný doplněk svatby i užitečný stroj
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.

Automobily si již od svých počátků nacházely řadu zajímavých využití. K čemu všemu se dokázaly využít se můžete dočíst v článku z roku 1901.


Svatba na automobilu.

Jako si nyní vyjíždějí páni v krytém kočáře, tak si brzy — či už dnes — vyjížděti budou v automobilu, samohybu, jak zní nově utvořené slovo české.

Automobil vyrojil se náhle, jakoby z neznámých končin, a prohání se už i našimi ulicemi ve všemožných tvarech a soustavách supě a stenaje nad svou existencí a leckde si svévolně stavě hlavu zrovna jako pár jankovitých koní, kteří se náhle zastaví a nehnou s místa, zatím co jeho druh troubě vítěznou fanfáru uhání o překot o závod s bicyklem a elektrickou tramwayí.

Dítě konce století, trochu primitivní ovšem, ale chlapík s pěknou, jistou budoucností!

Neboť už dnes užívá se ho ku všemožným účelům, nejrůznějším a sobě nejnepodobnějším: k pouhému sportu jednotlivcovu, k dopravě cestujících do hotelů z nádraží na místě starých dostavníků, k účelům vojenským, jakž o tom hojné pokusy při manevrech rakouských, francouzských, ruských i německých svědčí, k svatebním cestám mladých novomanželů — tchyně ovšem na takovém automobilu místa nemá, — jak náš veselý obrázek ukazuje, i ke službám zpravodajů — v Čechách zaveden poprvé při sensačním processu Hilsnerově v Písku, kdy jakási redakce listu vídeňského docílila jím nejrychlejšího spojení mezi Pískem a Budějovicemi, odkudž zase již telefon pracoval k Vídni.

Telefon, telegraf, samohybný balon, parník, hbitější rychlíku, elektrická tramway a dráha, velociped, motocykl a automobil!... jak malým se potom bude zdáti ten náš svět!...zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. prosince 2017

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým může oslovit statisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Automobil, zábavný doplněk svatby i užitečný stroj '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.