Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Automobil, zábavný doplněk svatby i užitečný stroj (1901)
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.

Automobily si již od svých počátků nacházely řadu zajímavých využití. K čemu všemu se dokázaly využít se můžete dočíst v článku z roku 1901.

Svatba na automobilu. - klikněte pro zobrazení detailuSvatba na automobilu.

Svatba na automobilu.

Jako si nyní vyjíždějí páni v krytém kočáře, tak si brzy — či už dnes — vyjížděti budou v automobilu, samohybu, jak zní nově utvořené slovo české.

Automobil vyrojil se náhle, jakoby z neznámých končin, a prohání se už i našimi ulicemi ve všemožných tvarech a soustavách supě a stenaje nad svou existencí a leckde si svévolně stavě hlavu zrovna jako pár jankovitých koní, kteří se náhle zastaví a nehnou s místa, zatím co jeho druh troubě vítěznou fanfáru uhání o překot o závod s bicyklem a elektrickou tramwayí.

Dítě konce století, trochu primitivní ovšem, ale chlapík s pěknou, jistou budoucností!

Neboť už dnes užívá se ho ku všemožným účelům, nejrůznějším a sobě nejnepodobnějším: k pouhému sportu jednotlivcovu, k dopravě cestujících do hotelů z nádraží na místě starých dostavníků, k účelům vojenským, jakž o tom hojné pokusy při manevrech rakouských, francouzských, ruských i německých svědčí, k svatebním cestám mladých novomanželů — tchyně ovšem na takovém automobilu místa nemá, — jak náš veselý obrázek ukazuje, i ke službám zpravodajů — v Čechách zaveden poprvé při sensačním processu Hilsnerově v Písku, kdy jakási redakce listu vídeňského docílila jím nejrychlejšího spojení mezi Pískem a Budějovicemi, odkudž zase již telefon pracoval k Vídni.

Telefon, telegraf, samohybný balon, parník, hbitější rychlíku, elektrická tramway a dráha, velociped, motocykl a automobil!... jak malým se potom bude zdáti ten náš svět!...

Debata k článku 'Automobil, zábavný doplněk svatby i užitečný stroj (1901)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
5. prosince 2017ReklamaHledání


Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: