Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Automobil, zábavný doplněk svatby i užitečný stroj

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.
Automobily si již od svých počátků nacházely řadu zajímavých využití. K čemu všemu se dokázaly využít se můžete dočíst v článku z roku 1901.


Svatba na automobilu.

Jako si nyní vyjíždějí páni v krytém kočáře, tak si brzy — či už dnes — vyjížděti budou v automobilu, samohybu, jak zní nově utvořené slovo české.

Automobil vyrojil se náhle, jakoby z neznámých končin, a prohání se už i našimi ulicemi ve všemožných tvarech a soustavách supě a stenaje nad svou existencí a leckde si svévolně stavě hlavu zrovna jako pár jankovitých koní, kteří se náhle zastaví a nehnou s místa, zatím co jeho druh troubě vítěznou fanfáru uhání o překot o závod s bicyklem a elektrickou tramwayí.

Dítě konce století, trochu primitivní ovšem, ale chlapík s pěknou, jistou budoucností!

Neboť už dnes užívá se ho ku všemožným účelům, nejrůznějším a sobě nejnepodobnějším: k pouhému sportu jednotlivcovu, k dopravě cestujících do hotelů z nádraží na místě starých dostavníků, k účelům vojenským, jakž o tom hojné pokusy při manevrech rakouských, francouzských, ruských i německých svědčí, k svatebním cestám mladých novomanželů — tchyně ovšem na takovém automobilu místa nemá, — jak náš veselý obrázek ukazuje, i ke službám zpravodajů — v Čechách zaveden poprvé při sensačním processu Hilsnerově v Písku, kdy jakási redakce listu vídeňského docílila jím nejrychlejšího spojení mezi Pískem a Budějovicemi, odkudž zase již telefon pracoval k Vídni.

Telefon, telegraf, samohybný balon, parník, hbitější rychlíku, elektrická tramway a dráha, velociped, motocykl a automobil!... jak malým se potom bude zdáti ten náš svět!...


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.