Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Automobil, zábavný doplněk svatby i užitečný stroj

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.
Automobily si již od svých počátků nacházely řadu zajímavých využití. K čemu všemu se dokázaly využít se můžete dočíst v článku z roku 1901.


Svatba na automobilu.

Jako si nyní vyjíždějí páni v krytém kočáře, tak si brzy — či už dnes — vyjížděti budou v automobilu, samohybu, jak zní nově utvořené slovo české.

Automobil vyrojil se náhle, jakoby z neznámých končin, a prohání se už i našimi ulicemi ve všemožných tvarech a soustavách supě a stenaje nad svou existencí a leckde si svévolně stavě hlavu zrovna jako pár jankovitých koní, kteří se náhle zastaví a nehnou s místa, zatím co jeho druh troubě vítěznou fanfáru uhání o překot o závod s bicyklem a elektrickou tramwayí.

Dítě konce století, trochu primitivní ovšem, ale chlapík s pěknou, jistou budoucností!

Neboť už dnes užívá se ho ku všemožným účelům, nejrůznějším a sobě nejnepodobnějším: k pouhému sportu jednotlivcovu, k dopravě cestujících do hotelů z nádraží na místě starých dostavníků, k účelům vojenským, jakž o tom hojné pokusy při manevrech rakouských, francouzských, ruských i německých svědčí, k svatebním cestám mladých novomanželů — tchyně ovšem na takovém automobilu místa nemá, — jak náš veselý obrázek ukazuje, i ke službám zpravodajů — v Čechách zaveden poprvé při sensačním processu Hilsnerově v Písku, kdy jakási redakce listu vídeňského docílila jím nejrychlejšího spojení mezi Pískem a Budějovicemi, odkudž zase již telefon pracoval k Vídni.

Telefon, telegraf, samohybný balon, parník, hbitější rychlíku, elektrická tramway a dráha, velociped, motocykl a automobil!... jak malým se potom bude zdáti ten náš svět!...


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901. autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Automobil, zábavný doplněk svatby i užitečný stroj


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: