Recepty z luštěnin našich babiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.
Nevíte co dnes vařit? Zkuste recepty z roku 1929 na chutná jídla z hrachu, čočky a fazolí.
Následující text pochází z roku 1929

Luštěniny

Při sestavování jídelního lístku musíme dbát nejen rozmanitosti, ale i výživnosti. Tu přicházejí v úvahu i luštěniny, jež jsme neprávem zanedbávali. Jejich jedinou nevýhodou je poměrně špatná stravitelnost slupek, jelikož slupka luštěniny je z většího dílu složena z celulosy, úplně nestravitelné. Ale jádro luštěnin je velmi výživné, neboť obsahuje 80 proč. výživných uhlohydrátů a 20 proc. bílkovin a škrobu.

Připravujeme je proto nejčastěji prolisované do kašoviny, abychom je zbavili slupek a mastíme ještě omastkem. Luštěnina takto připravená je velmi sytá a výživná i pro těžce pracujícího člověka.

Známe mnoho možností úpravy hráchu, čočky i fazolí. Hrách i fazole namáčíme den před vařením do měkké vody a přidáme ještě pro změkčení trochu jedlé sody. Před vařením vodu slijeme a zalijeme luštěniny opět měkkou vodou. Vaříme-li hrách nebo čočku v celku a nechceme je lisovat, dáváme vody vždy jen tolik, aby hrách byl potopen, ani trochu víc. Hrách se pak rozvařuje.

Při vaření přidržujeme pokličku a hrách několikrát protřeseme, aby se v tomto malém množství vody nepripálil. Při vaření ovšem musíme i vodu dolít, ale vždy jen tolik, kolik je nutně zapotřebí, aby se hrách nepálil. Takto uvařený hrách nebo čočku podáme s omastkem, škvarky, vejci nebo okurkou, nebo s uzenkou, či uzeným masem. Právě tak chutný je i zelený salát k hráchu nebo čočce.

Z prolisovaných luštěnin připravujeme chutné a výživné polévky. Lisujeme je přímo do vařící vody, přidáme sůl, světlou zápražku i trochu jemně utřeného česneku a majoránky.


Kašovina

Kašovinu připravujeme z luštěnin do měkka uvařených, skoro rozvařených. Prolisujeme je, prolévajíce vodou, v níž se vařily, na kuthan, přidáme trochu máslové jíšky, rozředěné hovězí polévkou. Přidáme kousek čerstvého másla.

Hrachové karbanátky

Hrachové karbanátky jsou také velmi dobré. Čtvrt kg vařeného hráchu umeleme na strojku s osminou kg syrového vepřového bůčku, 10 dkg slaniny. Směs dáme na mísu, přidáme housku namočenou v mléce, trochu květu, zázvoru, pepře, majoránu, trochu jemně mleté cibulky a málo jemně utřeného česneku, citronové kůry, sůl. Do těsta přidáme ještě vejce, uděláme karbanátky, obalujeme v strouhané housce a smažíme jako obvykle.

Čočkové smaženky.

Uvařenou čočku — čtvrt kg — prolisujeme, přidáme 2 celá vejce, strouhanou housku, jemně sekanou zelenou petrželku, osolíme. Z těsta uděláme placičky, obalíme v housce, a v horkém omastku osmažíme po obou stranách. Opatrně obracíme, dobře zapečené, lopatkou. Podáme pak s omáčkou holandskou a hlávkovým salátem.

Míšenina z čočky.

Uvařenou, měkkou čočku prolisujeme, přidáme na čtverečky krájenou kyselou okurku, promícháme dušenými hříbky nebo liškami, malinko zahustíme světlou máslovou jíškou a zakapeme citronem.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. listopadu 2017


Diskuze k článku „Recepty z luštěnin našich babiček“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.