Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Děsivá móda - bělení kůže pomocí rentgenového záření

původně vyšlo: Epocha 1908, autor —a.
Když chtěli začátkem minulého století afroameričané získat dokonale bílou pleť, tak mohli využít velmi zvláštní metodu využívající nedávno objevené rentgenové záření.


Bílení černochů.

Ideal tělesné krásy není jak známo absolutní, nýbrž mění se dle lidské rassy; my Evropané máme pro krásu lidského těla zcela jiné měřítko než Číňané, tito opět jiné než necivilisovaní černoši atd.

Je však jisto, že tam, kde se různé rassy stýkají, mění se vlivem sociálních rozdílů a předsudků ideal krásy u rassy podřízenější. Tak mají černoši žijící v Africe ve stavu přirozeném za ideal kůži co nej černější, kdežto idealem černochů amerických je přiblížit se co možno barvou své pleti svým bílým spoluobčanům, kteří pro černou rassu nemají většinou než pohrdání.

Je též přirozeno, že se tato žádostivost černochů po zbělení pleti stala zřídlem příjmů mnohým šarlatánům, kteří lehkověrným občanům černé pleti nabízejí různé bezcenné pomády a masti majíce při tom za reklamu nějakého černocha albina.

Nedávno byla však prozkoumána zcela vědecká methoda bílení pleti černochů, a to jak se zdá s výsledky velmi dobrými. Je totiž známo, že Röntgen-ovy paprsky působí na barvivo kůže a ruší je.

Na základě tohoto fakta sestrojil jistý filadelfický lékař röntgenovací přístroj, jímž působiv na kůži černochů dospělých i dětí dosáhl asi po 30 sezeních velmi značného odbarvení jejich kůže.

Změnou barvy kůže se ovšem nezmění výraz tváře černochů tak rozdílný od typu evropského, avšak ješitnosti i potřebě černých občanů severoamerických tím velice učiněno zadost. Je však ještě otázkou, neobjeví-li se u dotyčných osob po delší době nějaký nebezpečný vliv rentgenování na jejich kůži.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1908, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. listopadu 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Děsivá móda - bělení kůže pomocí rentgenového záření


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: