Levné recepty z doby války - ančovičky v nezvyklé úpravě

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Šťastný domov 1916, autor neuveden.
Nouze za první světové války nutila kuchařky k vynalézavosti - jako je například falešná telecí pečeně z ančoviček. Zajímavé recepty ze sardelí vám představí článek z roku 1916.
Následující text pochází z roku 1916

Falešná telecí pečeně.

Očištěné, kostí zbavené a poněkud odsotené sardelky proženou se řezačkou na maso s rozměkčenou houskou a rozkrájenou cibulí; sekanina se mírně okoření pepřem, smíchá s vejcem nebo vaječnou náhražkou a pečivým práškem (na špičku nože) a se strouhanou houskou nebo krupicí, tak aby povstalo pevné těsto. Z toho udělá se pevný podlouhlý knedlík či karbanátek, vloží na pánvici, zakápne se omastkem a na ohni se vysuší. Vychladlý se pak roští na pekáči s malou přísadou omastku; aniž by se obracel, častěji se polévá, ku kterémuž cíli může býti i trochou polévky (také vody svařené s výtažkem) nebo zbylé pečeninové omáčky (možno užíti i omáčky rajské, hořčičné, bylinkové) podlit.

Ještě krásnější je tato nápodobená pečeně, peče-li se v troubě. Z pečeně té je i studený nářez chutný, zvláště k bramborům bez omastku pečeným.

Sardelový pudding

který chutná jako játrová paštika, připravuje se ze stejné smíšeniny jako falešná telecí pečeně; jen trochou hořčice nebo muškátu udělá se ještě pikantnější. Vloží se do puddingové formy a ve vodní lázni vaří ¾ hodiny. Může se výborně požívati studený.

Nebeská říše

jsou sardelové noky se zeleninou a poskytují krmi velice sytou a zdravou. Všechna pohotová zelenina udusí se nebo uvaří, také houby se k tomu vezmou. Z výše uvedené smíšeniny sardelové udělá se pevné těsto mícháním na ohni s krupicí a nechá vychladnouti. Omáčka ze zeleniny zahustí se trochou mouky, zelenina se do ní vloží a prohřeje, načež navlhčenou lžicí odkrajují se z těsta noky, které se v zelenině prohřejí a hezky horké nesou na stůl.

Sardelové karbanátky s omáčkou z kyselých okurek.

Do výše popsaného sardelového těsta vmíchá se ještě trochu vařených, ustrouhaných bramborů a karbanátky z něho udělané se pečou v mírném množství omastku do zlatohněda (nutno je obraceti). Na omáčku upraží se trochu mouky (nebo svaří přímo s vodou), zaleje vodou a svaří s cibulkou, solí, pepřem, trochou citronové šťávy (nebo šťávy z rajských jablíček), anebo se svaří trochu vinného octa se špetkou cukru; do jedné nebo druhé omáčky vloží se na konec kyselé okurky na koláčky nakrájené a důkladně provaří.


Původní zdroj historického článku:
Šťastný domov 1916, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. října 2017


Diskuze k článku „Levné recepty z doby války - ančovičky v nezvyklé úpravě“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.