Kakao jakožto výživný prostředek.
Snahou všech hygieniků vždy bylo, aby zamezili velký rozvoj zpotřeby nápojů alkoholických ve prospěch nápojů, které lih neobsahují.
K tomu vedou neblahé důsledky požívání alkoholu, jenž si vyžádal již tolik obětí a dosud jich vyžaduje.
Nealkoholické nápoje užívané v Evropě, které svojí lahodou zároveň působí požitek, jsou káva, čaj a kakao.
Kdežto káva si zjednala již od XVIII. století přístup do všech vrstev obyvatelstva a stala se pro většinu lidí takřka nezbytnou, je kakao a jeho výživnost dosud málo známé.
Neobyčejně rychlé stoupání zpotřeby kakaa — jako na př. v Německu, kde roku 1840 obnášela ročně pro jednoho obyvatele 10 g a roku 1899 již 270 g — lze vysvětlit jen tím, že kakao je zároveň prostředkem výživným.
V zrnech kakaových jsou sdruženy různé látky, které obsahují důležité soli pro výživu člověka a oživování krevních cév. Tuk činí sám polovinu součástek kakaa, a mimo to jest účinek kyseliny tříselné obsažené v kakau, která má velký význam pro trávení, ale ve střevech zase může přivoditi zácpu, částečně paralysován.
Ježto každý člověk nesnese velké množství tuku, přišlo se na myšlenku odstranit část jeho z kakaa lisováním. Dále se shledalo, že přidají-li se k odtučněnému takto kakau alkalie, ovšem v nepatrném množství, získá se tím material pro velmi občerstvující nápoj, aniž by tím utrpělo kakao ztrátu svých předešlých vlastností.
Tyto zkušenosti byly nejprve seznány v Hollandsku, ale nezůstaly žádným tajemstvím, nýbrž jsou již dlouho známy všem továrnám na kakao a čokoladu. Původní hollandské způsoby zpracování surových zrnek kakaových podařilo se pak rationelním způsobem zlepšit, takže kakao dnes vyrobené nelze již takřka nahradit lepším.
témata článku:
Diskuze k článku „Kakao: historie báječného nápoje, schopného nahradit i alkohol“