Přelidnění Země: podle výzkumu zbývá už jen několik posledních let

původně vyšlo: Česká hospodyně 1913, autor neuveden.
Zajímá vás, kdy dojde k přelidnění celé Země a lidé již nebudou mít co jíst? Podle článku z roku 1913 k této události už mnoho času nezbývá! Myslíte si, že je skutečně nutné obávat se katastrofy popsané v článku?


Kdy bude naše země přelidněna?

Otázkou touto zaměstnávali se mnozí učenci a kdežto jedni tvrdí, že přelidnění nikdy nenastane, dokazují jiní, že lidstvo naši zeměkoule skutečně očekává doba, kdy půda všech dílů světa nebude s to, aby uživila všechny obyvatele.

V starém anglickém listě — vydaném před dvaceti léty — nacházíme pojednání, jež ani dnes neztrácí zajímavosti.

Anglický učenec Ravenstein tu dokazuje, že za 182 roky, tedy roku 2072, bude svět tak přelidněn, že v něm nebude pro přírůstek potomků ani místečka.

Vzhledem k tomu, že za 159 let asi nikdo z nás již na světě nebude, netřeba se rozčilovati a můžeme si výklady učencovy klidně opakovati.

Zmíněný zeměpisec rozděluje povrch země na čtyři oblasti: ornice zaujímá plochu 27,469.000 anglických čtverečních mil, suchopáry, močaly a pod., těžce vzdělavatelná půda 13.901.000, neplodné pusté skaliny 4.180.000 a ostatek na zastavenou plochu měst a j.

Tehdejší lidnatost země odhaduje na 1467 millionů, jež vzroste dle jeho počtu každých deset let asi o 8%. Dle toho by dnešní počet lidstva na zeměkouli obnášel asi 1711 mil., což asi tak odpovídá nejnovějším výzkumům.

Předpokládaje, že lidstva stále bude stejně přibývati, tvrdí učenec, že roku 2072 bude již 5994 mil. lidí, tedy více než 200 na 1 čtvereční kilometr orné půdy, kteráž v tu dobu již nestačí k výživě tak značného počtu hladových krků.

Jak již řečeno, netřeba se rozčilovati ani při pomyšlení na osud dětí našich vnuků, neboť předně se lidstvo nebude stále rozmnožovati v tom poměru, jako posud, a pak dlužno počítati i s tím, že věda do té doby nalezne jistě prostředky, jimiž se výživnost půdy značně zvýší.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1913, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. října 2019


Diskuze k článku „Přelidnění Země: podle výzkumu zbývá už jen několik posledních let“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.