Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Zvláštní důsledky působení energie rádiového vysílače na koňak a šampaňské víno

původně vyšlo: Epocha 1911, autor F. Š.
Vysokofrekvenční vysílače rádiového signálu dokáží nejen zmenšit svět a zjednodušit komunikaci lidí na dlouhé vzdálenosti, ale svou vysílanou energií údajně dokáží některé věci i přímo ovlivňovat. Více vám o tom prozradí článek z roku 1911.


Vliv elektřiny na koňak a šampaňské víno.

Nápad, užiti stanice bezdrátové telegrafie na umělé stárnutí jemného šampaňského neb na jeho zčištění, zdá se na prvý pohled trochu podivným; přesto je úplně oprávněn.

Před několika lety měli chemici nápad, užiti při výrobě voňavek proudů vysokého napětí. Byla vyvozena jakás elektrolyse mající za výsledek — dosud velmi málo vysvětlený — jakési stavení rozličných essencí vstupujících v komposici voňavky.

Na druhé straně zjistil D’Arsonval, že za účinku těchže proudů zvětšují koloidálné látky rozptýlené v tekutině svůj objem; že se patrně štěpí.

Tyto dva úkazy vnukly myšlenku zajímavých pokusů, s nimiž bylo právě počato v Cognacu a v Epernay.

Elektrický generátor na vysoké napětí umístěný ve sklepě vysílá Hertz-ovy elektrické vlny bezdrátové telegrafie kolem lahví. Doufají, že tím dojdou dvou výsledků silně odlišných, totiž že jemné šampaňské zestárne a bude vyvoláno usazení zplodin kvašení, kteréž vylučování se nyní děje každodenním potřásaním lahví, jejíž sklon se stále zvětšuje, až konečně je veškerý kal usazen na zátce, odkud se potom odstraňuje.

Podrobnosti zařízení jsou držána v tajemství a výsledky nejsou dosud dobře známé; neopomeneme však o tomto zajímavém novém užití elektřiny podati zprávy.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1911, autor F. Š.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Zvláštní důsledky působení energie rádiového vysílače na koňak a šampaňské víno


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: