Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak může pití kávy a čaje poškodit lidské zdraví

původně vyšlo: Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
Patříte mezi milovníky kávy nebo čaje? Pozor na zdravotní rizika, které může konzumace těchto celosvětově oblíbených nápojů způsobit. Více v článku z roku 1907.


Několik slov o škodlivých účincích přílišného požívání kávy a čaje.

Všeho moc škodí! Toto přísloví platí též pro ony, kdož oddávají se nemírnému pití kávy a čaje.

Zvláště u dětí objevují se časem až překvapující škodlivé účinky pití silné kávy a čaje. Znám případy, v nichž nervová rozrušenost dětí až děsivého stupně dostupující měla původ svůj v tom, že dětem čaj byl podáván. Ovšem obyčejný tak zvaný „čaj“, totiž to, co u nás namnoze pode jménem tím se prodává, neuškodí, ale právě dobré druhy skutečného čaje jsou nebezpečny, jestliže se jich zneužívá.

Craemer sebral v novější době celou řadu případů, dokazujících, že káva a čaj nejsou lhostejny pro organismus lidský, zvláště dětský.

Autor tento prováděl též pokusy s umělým zažívám (pomocí umělé šťávy žaludeční) a konstatoval, že po přidání odvaru kávy, čaje, jakož i látek v tabáku obsažených trávení probíhá za nepříznivějších podmínek, než bez těchto přísad.

Craemer sestavil též data o 410 případech, v nichž u osob stižených chorobami žaludečními bylo možno dokázati, že onemocnění jejich jest v příčinném vztahu se zneužíváním kávy a čaje. Malá množství neškodí, ale čím více stoupá velikost dávek, tím zřetelněji jeví se u některých osob vlivy škodlivé. Velmi nepříznivě na trávení působí požívání silného odvaru čaje neb kávy, je-li spojeno se současným kouřením těžkých doutníků.

Craemer při mnoha pokusech dokázal, že za takových okolností ještě 6 hodin po obědě možno v žaludku dokázati hojnost neztrávených součástek požitých pokrmů, hlavně masa.

V uvedených 410 případech žaludečních chorob u lidí zneužívajících kávy a čaje, po případě i tabáku, zjištěny byly hlavně tyto příznaky: příliš mnoho kyseliny solné v žaludeční šťávě, nedostatečná hybnost žaludečních stěn, ochablost střev a počasný katar střevní.

Pokud nervové soustavy se týče, nutno vytknouti, že zvláště lidé sklonní ku bolestem hlavy, stižení nespavostí, rozrušeností povšechnou a vůbec „slabší čivovou soustavou“ se vykazující, rozhodně, učiní nejlépe, budou-li se pečlivě varovati zneužívání kávy a čaje jako piva a lihových nápojů. Že to platí zvláště o dětech, bylo již svrchu řečeno.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak může pití kávy a čaje poškodit lidské zdraví


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.