Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak vznikl basketbal

původně vyšlo: Věštník sokolský 1931, autor J. N.
Basketbal je u nás momentálně velmi populární, ale víte jak tento sport v zemi svého původu zvaný basketball a u nás košíková vznikl? Prozradí vám to článek z roku 1931.


Z dějin basket-ballu.

Hra vznikla r. 1892, kterého ji vytvořil Dr. Jamen Naismith, profesor na škole tělesné výchovy YMCA a není známo, že by dříve bývala nějaká podobná hra.

Dr. Naismithovi bylo totiž uloženo, aby vytvořil hru, jež rozvíjejíc tělesné schopnosti mládeže, zvláště závodivost, dala by se hráti i pod širým nebem i v uzavřené místnosti.

Basket-ball se pak rozšířil rychle ve školách i spolcích ve Spojených státech.

Tři svazy, jež mají vedoucí místo v tělesné výchově Spojených států severo-amerických (Národní sdružení studentské, YMCA a Atletická unie začátečníků) spojily se pak a utvořily Basket-ballový svaz, který pak upravil pravidla hry podle zkušeností mezitím získaných v zápasech. (Podle Le gymnaste suisse č. 9.)


Původní zdroj historického článku:
Věštník sokolský 1931, autor J. N.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak vznikl basketbal


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: