Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

O dlouhé historii psaného písma

původně vyšlo: Epocha 1901, autor neuveden.
Jak dlouho lidstvo používá písmo pro zapisování všeho důležitého a odkud písmo vlastně pochází? S tím vás seznámí historický článek z roku 1901.


Stáří písma.

Otázkou stáří písma obíral se v přednášce professor Flinders Petrie na sjezdu anglické společnosti zeměvědné.

Až do roku 5000 před Kristem lze pozorovati znalost písma a znamének, které nemají nic společného s hieroglyphy. Podobná znaménka na ostrově Kretě objevená ukazují, že písmo toto rozšířeno bylo kolem roku 2000 před Kr. na pobřeží moře středozemního.

Ve Španělsku objeveno asi 60 podobných znamének, která považována dosud za rozšíření abecedy (alfabety) řecké. Zdá se však, že tato znaménka pocházejí ze staroegyptského písma, jehož bohatost obnášela kolem r. 2500 asi 100 znamének. Z toho udržela se ve Španělsku jen asi polovina.

Dlouho před rozkvetem obchodu Foiničanů používalo se těchto znamének u národů oblasti středozemního moře. Zdá se pak, že Foiničané volili asi 27 z těchto značek a používali nejprve ku stanovení početních pojmů.

Letošní objevy anglické školy archeologické při vykopávání u Knossu na Kretě přinesly na světlo denní také desky a kameny cihlové opatřené tímto písmem doby před Homerem.

Podobné objevy učinil také Evans na ostrovech ägeiského moře, a lze se nadití z řešení jich obsahu důležitých vysvětlení o nejstarší době historické ostrova Krety.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1901, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku O dlouhé historii psaného písma


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: