Domácí barvení látek: jednoduchý způsob, jak ze starého oblečení udělat nové

původně vyšlo: Česká hospodyně 1916, autor neuveden.
Co se starým oblečením, které se vám sice už moc nelíbí - ale přitom je vám líto ho vyhodit nebo někomu darovat? Zkuste to jako naše prababičky a dejte mu nový život díky přebarvení na jinou barvu. Článek z roku 1916 vám prozradí, jak se to tehdy dělalo.


Přebarvování oděvních látek.

V dnešní době lichvářského předražení všech životních potřeb musí se více než kdy jindy chudší rodina spokojiti s přebarvením oděvů, poněvadž nových látek koupiti není možno.

V mnohých domácnostech provádí se přebarvování doma a proto chceme k účelu tomu dáti několik pokynů.

K barvení používá se buď barviv přirozených (žluté dřevo kubánské, katechu, modré dřevo nebo kampeška, duběnky, listy škumpy, tanin), nebo barviv umělých, z nichž dehtová barviva jsou nejužívanější.

Za vyšší teploty barevného roztoku přijímá vlákno barvivo snadněji a rychleji, a to z řidšího roztoku poměrně více než. z hustšího. Voda, které se ku přípravě barvící lázně používá, má býti měkká, tvrdá musí se při nejmenším napřed několikráte svařili a přidá se k ní něco sody nebo octa (při barvení vlněných látek). Nádoby k barvení používané musí býti čisté, hrnce kameninové nebo emailované.

Šat, který chceme barvití, musí se napřed řádně vyčistiti, zejména ad mastných a jiných skvrn. Dehtová barviva prodávají se ve všech obchodech v prášku v určitých porcích a dle velikosti oděvu zakoupíme potřebné množství. Prášek rozpustíme ve vlažné vodě, látku nebo část oděvu, kterou chceme obarvili, napřed dobře v čisté vodě promočíme a pak ji dáme do vlažného roztoku, který zvolna přehříváme.

Chceme-li se přesvědčiti, zda je docíleno žádaného barevného tonu, vyjměme látku, opláchneme ji a některý kousek vysušíme mezi čistým hadrem. Teprve pak můžeme obarvené posouditi. Je-li třeba barvy přidali, musí se látka z barevného roztoku vyndali a teprve, když se barvivo rozpustilo, má se tam látka znovu vložiti. Barvení se urychlí přídavkem soli nebo octa nebo vyšší teplotou, ale je lépe barvití pomaleji a roztok sesilovati, aby se docílilo stejnoměrného zbarvení.

Aby se nedělaly skvrny, je nutno látku častěji obrátili a po vymáchnutí v čisté vodě přeložili a znovu do lázně dáti. Nikdy nemá býti látka smačkaná nebo pevně složená; čím více je načechraná, tím má barevný roztok lepší přístup ke všem jejím částem. S výhodou je, když dáme na dno hrnce dřevěnou vložku, aby se látka ode dna nepřichytila.

Když jsme docílili žádoucího zbarvení, propereme látku v čisté vodě a necháme ji na průvanu oschnouti. Přežehlením zvlhčeného kousku obarvené látky, přesvědčíme se o stálosti vybarvení při žehlení a vypereme-li kousek uschlé látky ve vlažné vodě, přesvědčíme se o stálosti barvy proti dešti a při praní.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1916, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2019


Diskuze k článku „Domácí barvení látek: jednoduchý způsob, jak ze starého oblečení udělat nové“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.