Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Nakládaný karfiol aneb historické recepty na nakládaný květák

původně vyšlo: Česká hospodyně 1911, autor neuveden.
Máte rádi květák a chtěli byste si ho zkusit připravit v nějaké méně známé variantě? Článek z roku 1911 vám nabídne dva dobové recepty na jeho nakládání.


Karfiol nakládaný 1.

Rozdělíme karfiolové růže na malé růžičky, odřízneme stopky, takže zbudou skoro na 2 cm. dlouhé, růžičky dobře obéřeme a svaříme minutu ve slané vodě.

Pak je urovnáme do sklenic nebo kamenných hrnců, posypeme je všelikým kořením, polejeme vinným octem vychladlým, obvážeme je a dobře uschováme.

Karfiol nakládaný 2.

Pěkné bílé růže karfiolové rozebéřeme na menší růžičky a ovaříme je trochu ve slané vodě.

Pak přidáme k nim hezký kousek čerstvého másla, necháme ještě přejiti var, karfiol urovnáme do plechových krabic (aby každá krabice byla vyplněna), nalejeme naň slané (hodně slané) vody s máslem.

Důležité jest, aby všechno máslo dostalo se do krabice. Krabici necháme zaletovati, načež ji vhodíme do teplé vody a necháme 15 minut převařiti; v téže vodě ji necháme vychladnouti a pak ji uschováme v chladném místě. Chceme-li karfiolu upotřebiti, převaříme jej trochu v slané vodě a podáváme.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1911, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Nakládaný karfiol aneb historické recepty na nakládaný květák


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: