Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Rusko a alkohol: snaha o omezení konzumace lihu z roku 1903

původně vyšlo: Epocha 1903, autor —a.
Přehnaná konzumace alkoholu může mít negativní vliv na chod celého státu. V Rusku si to uvědomovali již začátkem minulého století a tak hledali způsob, jak spotřebu lihu omezit. Více v článku z roku 1903.


Cena za prostředek na denaturaci lihu.

Aby se lih určený pro technické užití zbavil schopnosti býti požíván, mísí se k němu různé lučebniny, které mají za účel učiniti jeho chuť odpornou, čili lih se denaturuje.

Poněvač užívané dnes prostředky na denaturaci nemají dosud všechny požadované vlastnosti, vypsala letos ruská vláda cestou mezinárodní soutěže cenu 50.000 rublů za vynález nejlepšího prostředku na denaturaci lihu.

Prostředek smí vlastnosti lihu změnit pouze tak, aby ho bylo lze snadno užívati pro technické účely, a nesmí obsahovati silné žíraviny, síru, kostík, otrušík, halogény, jakož i sloučeniny zanechávající zjevné zbytky odpařením.

Má znemožnit požívání, ale nesmí být jedovatý, nesmí odporně páchnout, musí být vydatný, aby malá jeho dávka stačila na denaturaci větších množství; cena jeho pak nesmí lih příliš zdražovat.

Lhůta pro podání návrhu stanovena do 1. července 1905. Zapečetěné nabídky musí obsahovat popis látky a 10 její.

Cena 50.000 rublů může se rozděliti na dva návrhy uznané za stejně přijatelné.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1903, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. srpna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Rusko a alkohol: snaha o omezení konzumace lihu z roku 1903


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: