Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Deštníky a slunečníky: zdánlivě obyčejné pomůcky s nečekaně dlouhou historií

původně vyšlo: Epocha 1908, autor E. M—D.
Některé všední věci jsou ve skutečnosti neobyčejné a je za nimi velmi dlouhá historie. Mezi ně určitě patří deštníky nebo slunečníky, jejichž původ a historii vám přiblíží článek z roku 1908.


Deštníky a sluníky

Užívání deštníku a sluníku možno sledovati až do šeré dávnověkosti Chaldejského národa.

Dokázaly to vykopaniny v Ninive, kde Layard na začátku tohoto století objevil basrelief, jenž představuje kteréhosi assyrského panovníka sedícího pod slunečníkem bývalého druhu, od našich deštníků arciť odchylného.

Také v Číně a v Žaponsku užíváno deštníku, pokud sahají písemné prameny.

Zjevem nám velmi neobvyklým je, že k úplné výstroji žaponského vojína patřil nejen vějíř, nýbrž i deštník hrozitánských rozměrů. Jest jisto, že v krajích horkých užíváno sluníků dříve než ve studených, a že primitivním jeho tvarem je palmový list.

Britické museum chová starodávný illustrovaný rukopis žalmů Davidových, kdež je také vyobrazen král, nad nímž se vznáší slunečník. V zemích východních to as byl předmět obecně známý již tehdy, kdy se o něm začali zmiňovat cestovatelé.

Ve stol. VII. po Kr. nabyly deštníky resp. sluníky domovského práva v Italii; v Anglii však zaveden mnohem později.

As počátkem XVIII. stol, objevuje se slunečník, ač ne všeobecně, u anglických dam. Tenkráte však znamenal většinou luxusní předmět, doplněk elegantní krásky vyjíždějící na procházku. Mužský svět se k němu přiznal i v Anglii až v dobách novějších.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1908, autor E. M—D.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. srpna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Deštníky a slunečníky: zdánlivě obyčejné pomůcky s nečekaně dlouhou historií


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: