Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Dům, který odolá i nejsilnějšímu zemětřesení

původně vyšlo: Epocha 1908, autor —s.
U nás naštěstí velké zemětřesení příliš nehrozí, ale na řadě míst světa je toto riziko dodnes postrachem. Článek z roku 1908 vás seznámí s originálním návrhem na konstrukci budovy, která by měla zemětřesení bezpečně vydržet.


Budovy vzdorující zemětřesení.

Dnešní dobou, kdy jsou hrůzy posledních zemětřesení ještě v živé paměti, není s podivem, že se mnozí zabývají myšlenkou, jak sestrojit budovy takové, které by vzdorovaly otřesům země.

Jednu takovou konstrukci, kterou si nedávno dal dokonce patentovat berlínský professor E. Börmel, ukazuje náš náčrtek.

Vynálezce si totiž představuje jako základ silný ocelový rošt opatřený uprostřed půlkulovitou prohlubní, do níž zabíhá odpovídající čep horního mohutného roštu, jenž je na tomto čepu do jisté míry pohyblivý a nese na sobě celou budovu, která je zděna do ocelové kostry jako americké mrakoškraby.

Přes mezeru mezi pevnou a kývavou částí základu vedou můstky, a obě části jsou vzájemně rozepřeny pružnými nárazníky.

Nelze popřít, že myšlenka tato je dosti důmyslná, avšak poněkud tuze drahá, neboť by ocelové základy podobných budov stály as několikrát tolik, co budovy samy.

Mnohem jednodušeji rozřešili otázku staveb bezpečných proti zemětřesům Žaponci, kteří staví nízké a lehké domy z bambusu a dřeva, jimž otřesy země téměř neuškodí.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1908, autor —s.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. srpna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

retro fotografie
Debata k článku Dům, který odolá i nejsilnějšímu zemětřesení


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: