Správné oblečení pro ženicha

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Módní časopisy často radí budoucím nevěstám jak se obléct na vlastní svatbu, ale na ženichy se přitom často zapomíná. Článek z roku 1929 je ale určen právě jim.


Ženichům

Přicházíte sice až naposled, pánové, ale vaše galantnost je s tím samozřejmě srozuměna.

Tak, jak se obléknete vy, až s divně smíchanými pocity radosti a smutku, vítězství i prohry sebevědomí a nejistoty povedete svoji milovanou k oltáři. Doufám, že si pro tuto příležitost nechystáte frak — patřící sice ke každé elegantní svatbě, ale už dávno, dávno.

Víte všichni, že frak jako oblek večerní nesmí být oblečen ve dne (a večer až po 8. hodině) při žádné příležitosti. V Anglii, která přece udává mužskou módu, byl by ženich ve fraku nemožný a ve Francii se objeví jen v rodinách houževnatě na tradici lpících a jen tehdy, když je svatba večer.

Naši muži vyznávají Anglii a podle ní se strojí — tedy i ke svatbě se oblékají jak ona velí. Elegantní ženich obléká žaket (shatland, marengo), vestu z téže látky nebo z jemného, světlehnědého sukna, tmavošedé proužkované kalhoty, bílou měkkou košili, tvrdý přehnutý límec a dlouhou šedou nebo černobílou vázanku nebo límec s přehnutými růžky a t. zv. plastron s pěknou jehlicí, jak vidíte na prvém obrázku.

Černé punčochy, černé šněrovací boty kombinované s lakem a jelenicí nebo černým suknem, šedé glacé rukavice — a cylindr nezaměňte s chapeauclaque, sklapovacím hedvábným kloboukem, který se nosí jedině ke fraku).

K tomu buď černý kožich nebo černý zimník, na hedvábí pracovaný.

Fotogalerie k článkuOblečení na svatbu pro ženicha. - klikněte pro zobrazení detailuOblečení na svatbu pro ženicha. - klikněte pro zobrazení detailuOblečení na svatbu pro ženicha. - klikněte pro zobrazení detailu

Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. října 2017


Diskuze k článku „Správné oblečení pro ženicha“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.