Čokoládový přehrávač hudby, sladká funkční hračka dětí z přelomu minulého století

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1904, autor J. K.
Pro dnešní děti je sice běžné pouštět si písničky na Youtube a nebo na mobilu, ale dávné děti mohly i něco navíc. Když už je oblíbené písničky přestaly bavit, tak je mohly sníst! Více vám o tom zajímavém hudebním vynálezu řekne článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Čokoládový fonograf.

As před půldruhým rokem počal se do obchodu zaváděti nový hlasitě mluvící fonograf, jehož cena je toliko 3’90 franku, a který je proto a ještě z jiné příčiny, již nadpis naznačuje, způsobilý poskytnouti dětem mnohou blaženou chvíli.

Přesné fonografy a gramofony vzbuzovaly vždycky obdiv, jsou však drahé a musí se při zacházení s nimi šetřiti jistých opatrností. Fonografem, který popíšeme, byl vytvořen pravý populární přístroj toho druhu, kterým se zajisté velmi baviti budou malé i velké děti.

A přece není to hračka bez vnitřní ceny, nýbrž vážný fysikální přístroj, který vážně soutěží s drahými fonografy. Mluví hlasitě, zpívá a hraje úplně čistě a dokonale. Při tom je konstrukce jeho jednoduchá a solidní, tak že se děti snadno s ním naučí zacházet, a tak lehce jej nerozlámou. Konečně poskytuje proti jiným fonografům ještě jinou výhodu, o níž byla již řeč, a o které v dalším bude pojednáno podrobněji.

Připojený obrazec znázorňuje celkový pohled na tento fonograf (druhu gramofonu) s jeho rozmanitými podstatnými součástěmi. Nejspodnější částí přístroje tohoto je podstavec (3), v němž jest umístěn hodinový stroj (4) s akcelerátorem a spouštěcí páčkou, jež umožňuji měniti dle libosti rychlost reprodukce zvukové.

Na podstavec se nasadí malý dutý váleček (5), který je unášen vertikálním hřídelíkem hodinového stroje, a je zároveň resonanční skřínkou. Na horní části tohoto válečku je uspořádán čep velikého průměru, na nějž se nasazují kotoučky sloužící k reprodukci řeči, zpěvu neb hudby. Podstavec přístroje opatřen je po straně nakloněným raménkem, jež slouží za oporu kuželovité troubě, na jejímž užším konci je umístěna slídová reprodukční blána (6).

Uprostřed této je připojen taktéž slídový hrot, který sleduje dokonale křivky na kotoučku, přivádí blánu do chvění, tak že tato vydává přesně tytéž zvuky, které způsobily zaznamenání křivky na kotoučku. Kuželovitá trouba může se volně otáčeti na podpěrném raménku a dá se proto dle přání ke kotoučku přiblížiti nebo od něho vzdáliti.

Kotoučky jsou vyrobeny při obyčejných fonografech, jak známo, z plastické hmoty, jejíž hlavní podstatou je vosk. Avšak to je už stará věc. Při našem fonografu jedná se o něco novějšího a lepšího; zde jsou z čokolády (7). Jaká to radost pro děti!

Myšlenka je rozhodně dobrá. Proč by nebyly z čokolády? Tato je dosti pevná a a přijímá kresbu hrotu chvějící se blány fonografu stejně ochotně jako vosk. Dle našich informací osvědčuje se čokoláda při tomto novém způsobu upotřebení zcela statečně.

A jaká je tu výhoda proti kotoučkům voskovým! Když se ten který kousek přestane líbit, pak se kotouček bez dlouhých okolků sní jako zcela obyčejná čokoláda, a věc je odbyta.

Pokud se ceny týče, nelze si mysliti něco ještě levnějšího. Šest snímkových kotoučků čokoládových stojí 1'90 franku (as K 2’30) a fonograf 3’90 franku (as K 4’70).


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1904, autor J. K.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. července 2019


Diskuze k článku „Čokoládový přehrávač hudby, sladká funkční hračka dětí z přelomu minulého století“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.