Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Dva pokusy o atentát na anglického místokrále v Indii

původně vyšlo: Světozor 1909, autor neuveden.
Vykonávat úřad místokrále v Indii bylo jistě náročné, ale rozhodně nebezpečné poslání. Co v Indii v tomto úřadě zažil Gilbert Elliot, 4. hrabě z Minto, vám prozradí historický článek z roku 1909.


Dvojí atentát na anglického místokrále v Indii.

Dvojí atentát na anglického místokrále v Indii, lorda Mintoa, způsobil v Anglii veliké pobouření, ale dokazuje také, jaké jitření panuje v lidu indickém.

Místokrál přijel na návštěvu do města Ahmadabadu, kdež na ulici, kterou se měl ubírati, položeny dvě pumy, které vybuchly; místokrál raněn nebyl. Druhý atentát spáchán tím, že po místokráli mrštěno kopím.

Místokrál indický earl of Minto jest tajným radou britské koruny a pochází ze starobylé šlechtické rodiny anglické, která dala Anglii několik vynikajících státníků. Místokrál Indie zaujímá jednu z největších hodností v říši anglické — v Calcuttě obývá nádherný hrad, a jeho letní residence v Simle, hlavním sídle angloindické armády, zařízena s přepychem královským.

Město Simla strmí ve výši 2160 m pod Himalají, z Calcutty vede tam úzkokolejná dráha. Tam v nádherném sídle paláce na stupních trůnu přijímá lord Minto návštěvy — jakž o tom Sven Hedin svrchovaně zajímavě vypravuje na počátku velkolepého díla svého o Tibetu.

»Lord Minto sám jest ideálem pravého anglického gentlemana, aristokrat nejušlechtilejšího rodu a při tom prostý a bez nároků. V Indii stal se svojí vlídností a dobrotou vůči každému rychle populárním a nepovažuje se za tak povznešeného, aby nepromluvil vlídné slovo s každým z čelných národů obrovské říše, jež jest svěřena jeho správě...«

Byl generálním guvernérem Kanadským; r. 1904 propůjčil mu anglický král a indický císař úřad indického místokrále - generálního guvernéra.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1909, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.