Dva pokusy o atentát na anglického místokrále v Indii

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Světozor 1909, autor neuveden.
Vykonávat úřad místokrále v Indii bylo jistě náročné, ale rozhodně nebezpečné poslání. Co v Indii v tomto úřadě zažil Gilbert Elliot, 4. hrabě z Minto, vám prozradí historický článek z roku 1909.
Následující text pochází z roku 1909

Dvojí atentát na anglického místokrále v Indii.

Dvojí atentát na anglického místokrále v Indii, lorda Mintoa, způsobil v Anglii veliké pobouření, ale dokazuje také, jaké jitření panuje v lidu indickém.

Místokrál přijel na návštěvu do města Ahmadabadu, kdež na ulici, kterou se měl ubírati, položeny dvě pumy, které vybuchly; místokrál raněn nebyl. Druhý atentát spáchán tím, že po místokráli mrštěno kopím.

Místokrál indický earl of Minto jest tajným radou britské koruny a pochází ze starobylé šlechtické rodiny anglické, která dala Anglii několik vynikajících státníků. Místokrál Indie zaujímá jednu z největších hodností v říši anglické — v Calcuttě obývá nádherný hrad, a jeho letní residence v Simle, hlavním sídle angloindické armády, zařízena s přepychem královským.

Město Simla strmí ve výši 2160 m pod Himalají, z Calcutty vede tam úzkokolejná dráha. Tam v nádherném sídle paláce na stupních trůnu přijímá lord Minto návštěvy — jakž o tom Sven Hedin svrchovaně zajímavě vypravuje na počátku velkolepého díla svého o Tibetu.

»Lord Minto sám jest ideálem pravého anglického gentlemana, aristokrat nejušlechtilejšího rodu a při tom prostý a bez nároků. V Indii stal se svojí vlídností a dobrotou vůči každému rychle populárním a nepovažuje se za tak povznešeného, aby nepromluvil vlídné slovo s každým z čelných národů obrovské říše, jež jest svěřena jeho správě...«

Byl generálním guvernérem Kanadským; r. 1904 propůjčil mu anglický král a indický císař úřad indického místokrále - generálního guvernéra.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1909, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. července 2019


Diskuze k článku „Dva pokusy o atentát na anglického místokrále v Indii“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.