Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Dva pokusy o atentát na anglického místokrále v Indii

původně vyšlo: Světozor 1909, autor neuveden.
Vykonávat úřad místokrále v Indii bylo jistě náročné, ale rozhodně nebezpečné poslání. Co v Indii v tomto úřadě zažil Gilbert Elliot, 4. hrabě z Minto, vám prozradí historický článek z roku 1909.


Dvojí atentát na anglického místokrále v Indii.

Dvojí atentát na anglického místokrále v Indii, lorda Mintoa, způsobil v Anglii veliké pobouření, ale dokazuje také, jaké jitření panuje v lidu indickém.

Místokrál přijel na návštěvu do města Ahmadabadu, kdež na ulici, kterou se měl ubírati, položeny dvě pumy, které vybuchly; místokrál raněn nebyl. Druhý atentát spáchán tím, že po místokráli mrštěno kopím.

Místokrál indický earl of Minto jest tajným radou britské koruny a pochází ze starobylé šlechtické rodiny anglické, která dala Anglii několik vynikajících státníků. Místokrál Indie zaujímá jednu z největších hodností v říši anglické — v Calcuttě obývá nádherný hrad, a jeho letní residence v Simle, hlavním sídle angloindické armády, zařízena s přepychem královským.

Město Simla strmí ve výši 2160 m pod Himalají, z Calcutty vede tam úzkokolejná dráha. Tam v nádherném sídle paláce na stupních trůnu přijímá lord Minto návštěvy — jakž o tom Sven Hedin svrchovaně zajímavě vypravuje na počátku velkolepého díla svého o Tibetu.

»Lord Minto sám jest ideálem pravého anglického gentlemana, aristokrat nejušlechtilejšího rodu a při tom prostý a bez nároků. V Indii stal se svojí vlídností a dobrotou vůči každému rychle populárním a nepovažuje se za tak povznešeného, aby nepromluvil vlídné slovo s každým z čelných národů obrovské říše, jež jest svěřena jeho správě...«

Byl generálním guvernérem Kanadským; r. 1904 propůjčil mu anglický král a indický císař úřad indického místokrále - generálního guvernéra.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1909, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Dva pokusy o atentát na anglického místokrále v Indii


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: