Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak vzniklo první víno? Může za to náhoda, perský král a žena toužící zemřít

původně vyšlo: Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
Máte rádi víno? Máme pro vás zajímavou legendu, popisující jak bylo údajně už před třemi tisíci lety objeveno kvašené víno. Celý příběh vám přiblíží článek z roku 1903.


Objev vína.

Peršané honosí se králem Dyemidem, jenž žil od roku 1015— 975 před Kristem, tedy 12 let dříve než moudrý Šalamoun, a považují jej za objevitele vína.

Vypravuje se následující: Perský onen král nade vše obliboval si vinné hrozny; poněvadž je ale nemohl míti celý rok, připadl na myšlénku, vylisovati šťávu hroznů a uschovati si ji. Každý den pak pil šťávu hroznovou, jež mu velice chutnala.

Po nějakém čase nabyla ale šťáva jiné chuti, král domníval se, že mu někdo do šťávy přidal jedu a nádobu uzavřel.

Dlouhý čas zůstala nádoba tak uzavřena, když se tu roznemohla nejmilovanější králova žena a naříkala na prudké bolesti hlavy. Poněvadž žádné prostředky nepomáhaly, vyprosila na králi onu šťávu, aby smrtí došla vyprostění ze své trýzně.

Jakmila se krásná Peršanka napila domnělého jedu, cítila se jako znovuzrozenou, bolesti hlavy povolily a když se ještě více zázračného nápoje napila, usnula; spala celý den a celou noc a probudila se zdravá a čilá.

Tak poznán účinek vína, jež bylo pak králi nejoblíbenějším nápojem.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Jak vzniklo první víno? Může za to náhoda, perský král a žena toužící zemřít


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: