K výrobě funkčního nože je nezbytná kvalitní nožířská ocel

článek je inzerce, nejde o historický text
Bez nože se nikdo z nás neobejde. Potřebujeme ho nejen při vaření, ale i k mnoha dalším činnostem v domácnosti. Neobejde se bez něj žádný kutil a při táboření a výletech do přírody je nůž naprosto nepostradatelnou součástí výbavy. Muž, který neustále nenosí v kapse zavírací nůž, je velkou výjimkou; a dokonce i mnoho žen a dívek má v kabelce svůj nožík. A bez rybičky se neobejde ani žádný pořádný kluk.


Nože nám slouží již od pravěku

Nože provází člověka od chvíle, kdy začal vyrábět a používat první nástroje.

Pazourek postupně nahradily kovy, tvar střenky i čepele se zušlechtil, vyvinula se řada typů designů nožů určených ke speciálním účelům.

Nicméně bez ohledu na to, zda se jedná o nůž kuchyňský, kapesní, lovecký, outdoorový nebo bojový, důležité je, aby byl zhotoven z kvalitních materiálů. Kompletní seznam všech ocelí využívaných pro výrobu nožů naleznete zde.

Nůž si můžeme vyrobit i sami

I když je sortiment opravdu široký, mnohý kutil se do výroby vlastního nože pustí sám. Jedná sice o lehce náročnou, ale krásnou práci. A jejím výsledkem je zcela originální kousek, kterým se můžeme chlubit přátelům. Vlastnoručně vyrobený nůž je důkazem zručnosti a přináší zaloužený pocit uspokojení.

Kvalitní materiál je základ

Pro výrobu nože je nezbytná kvalitní ocel na výrobu nože. Dostupných materiálů je široká škála.

Každá ocel na nože má ovšem trochu jiné vlastnosti, proto je vhodné seznámit se s nimi ještě před zakoupením. Všechny obvykle užívané nožířské oceli lze pořídit na jatagan.eu.

Jaké nožířské oceli jsou nejběžnější?

Nerezová ocel
Nerezová ocel je dnes nejrozšířenějším materiálem pro výrobu všech typů nožů. Jedná se o slitinu železa, chromu, a niklu či molybdenu s příměsí uhlíku. Je tuhá a pružná, odolná proti poškození i korozi. Ale pozor, ani nerezová ocel nikdy není proti korozi zcela imunní, a i když vyžaduje minimální údržbu, je vhodné nůž z ní vyrobený dlouhodobě nevystavovat nepříznivým podmínkám.

Broušení nože s čepelí z nerezové oceli zvládneme i doma. Ve většině případů je ostrost čepele z nerezové oceli dostačující, nicméně uhlíkové oceli se po této stránce nevyrovná.

Uhlíková ocel
Čepel z uhlíkové oceli dokáže být ostrá jako břitva, ale ztupí se rychleji než ostří u nerezové oceli. Proto je vhodné čepele nožů dle potřeby přibrušovat ocílkou. Uhlíková ocel je náchylná ke korozi, proto ji není vhodné vystavovat působení vody. Pokud už k potřísnění kapalinou dojde, je třeba nůž důkladně vysušit. Uhlíková ocel se tedy příliš nehodí pro výrobu outdoorových a kapesních nožů.

Ocel 1095 je z uhlíkových ocelí nejpoužívanější. Je houževnatá, dobře drží ostří, ale relativně snadno podléhá korozi.

Damašková ocel
Damašková ocel je ušlechtilý tradiční materiál. Její cena je vyšší, ale je zárukou vysoké kvality a spolehlivosti.

Ocel elmax
Ocel elmax dodává švédská firma Udeholm. Je vyrobena práškovou metalurgií. Mezi její charakteristické vlastnosti patří vysoká houževnatost. Má jemné zrno a ostří vydrží nabroušené dlouhou dobu.

Carbon fiber
Carbon fiber je uhlíkové vlákno většinou o průměru 5-8 mikrometrů. Je mimořádně pevné. Používá se zejména jako výztuž, přidává se i do tkanin a dalších textilí.

Ocel k110
Ocel k110 je vysoce odolná proti korozi. Je tvrdá a opotřebovává se jen velice pomalu. Obsahuje 1,55 % uhlíku.

Ocel N690
Ocel N690 je trvanlivá a velice snadno se udržuje.

Ocel x50crmov15
Z oceli x50crmov15 se zhotovují čepele, které jsou v podstatě nesmrtelné. Dokonale drží ostří a je téměř nemožné je zlomit.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
28. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.