Sochy a obrazy vyrobené z drahocenného másla

původně vyšlo: Širým světem 1929, autor neuveden.
Dnes nás trápí vysoké ceny másla, stejně jako si na to hospodyňky stěžovaly v roce 1929. Historický článek z tohoto roku vám ukáže, jak může máslo kromě jídla sloužit i k oslavě bohů a vzájemnému soutěžení.


Máslové obrazy v tibetských klášterech.

V době drahoty másla poleká se jistě každá hospodyňka, jak se v některých zemích máslem nešetří. Takovou zemí je zvláště Tibet, kde máslo yačí je vedle čaje hlavní součástkou potravy. Proto se také jím uctívají bohové. Do skleněných lampiček dává se rozpuštěné máslo, sochy bohů maží věřící máslem, chtějíce jim obětovati.

V klášterech se pak slaví pravidelně Máslové slavnosti, k nimž se okolní lid dostavuje houfně, aby také spatřil máslové výtvarné umění, na něž jsou některé kláštery dokonce pyšny. Před slavností pracují mniši na máslových dekoracích. Musí pracovati v chladné jizbě, aby se máslo neroztékalo. Dekorace se přilepují na černé, hlazené desky, které se pak vytahují provazy na zvláštní podstavce, až když večerní chlad neohrozí ony výtvory.

Máslové dekorace uzavírají obyčejně obrazy různých bohů, kteří toho roku jsou zvláště uctíváni. Začasto přímo hýří barvitostí. Barvy se míchají přímo do másla a umělec má asi na 20 druhů různých odstínů, jimiž dociluje velké účinnosti.

Na tyto obrazy jsou kláštery velmi hrdy a snaží se navzájem krásami máslových výtvorů předhoniti. V některých klášterech je hotoví domácí umělci, v jiných specialisté v máslových dekoracích, putující od kláštera ke klášteru a nabízející své služby. Máslo dodá jim klášter v dostatečném množství.

Na dekorace na obrázku zachycené bylo potřebí půl druhého tisíce liber másla, které arci pak není už poživatelné. Je to drahá paráda, tím dražší, že po jednodenní slavnosti se dekorace ony rozpustí. Při slavnosti však máslové výtvory a obrazy jsouce osvětleny četnými lampičkami docilují mohutného dojmu.


Původní zdroj historického článku:
Širým světem 1929, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. září 2017


Diskuze k článku „Sochy a obrazy vyrobené z drahocenného másla“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.