Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Zábavné využití vynálezu slavného Archiméda

původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
Archimédés ze Syrakus byl dávný geniální vynálezce, matematik i filozof. Přesto by byl určitě překvapen, kdyby zjistil jak bude jednou využit jeho Archimédův šroub. Více vám k tomu prozradí článek z roku 1904.


Nové užití Archimedova šroubu.

Princip důmyslného vynálezu slavného Řeka Archimeda doznal v poslední době nového užití.

Archimedova šroubu užíváno bylo nejčastěji v Egyptě, kde jednoduchým zařízením zvedal samočinně vodu na zavodňování potřebnou.

Byla to trubice jednou užší, jindy širší, která stočena do podoby spirálovité otáčela se, jsouc hnána vodním proudem tak, že zevní konec roury při každém otočení celé spirály ponořil se do vody a nabral trochu vody, která otáčením dalším postupovala vždy výše a výše a blíže k ose celého stroje, až posléze vnitřním koncem roury vytékala do nastaveného žlabu.

V projektu Johna J. Carra v Brooklynu užito původního principu v podobě poněkud změněné.

Archimedův šroub — jak na obraze možno viděti — je zde šroubem skutečným, složeným z dutých závitů, tak prostorných, aby mohly se v nich pohybovati vozíky, běžící na kolejích a mohoucí pojmouti dvě až tři osoby. Celý šroub otáčí se na dlouhé massivní ose, jejíž jeden konec umístěn u země a druhý na vyhlídkové věži. Vozík vsunutý do spodního konce spirály při rotaci šroubu sjíždí vlastní vahou stále do spodu závitů, čímž zároveň se znenáhla zvedá až k místu určení.

Cosi podobného bylo by lze si představiti nakloněným šroubem obyčejným, na jehož závitech třeba na nitce zavěšeno závaží. Přiměřeným otáčením šroubu by závaží znenáhla se zvedalo a ovšem zpětným opět klesalo.

Návštěvníci vyhlídkové věže Carrovy však v jeho vynálezu nevracejí se na zem zpětnou rotací šroubu, nýbrž pomocí šroubu stojícího kolmo ve věži samé.

Celý vynález je ostatně té ceny praktické, že mohl se zroditi jen v hlavě Angličana, jemuž tak získá trochu pochybné slávy a ovšem i nepochybného jmění.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.




datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.








Debata k článku Zábavné využití vynálezu slavného Archiméda


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 



Naše další projekty: