Stavební spoření je řešením nového bydlení (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Získání vlastního bydlení je v současné době čím dál obtížnější. Hypoteční banky stále zpřísňují své podmínky, a navíc požadují, abyste měli na pořízení nemovitosti min. 20 % úspor vlastních. Proto je vhodné si pravidelně spořit, aby ani tento požadavek pro vás nebyl nepřekonatelným problémem.

O co jde?

Stavební spoření, jež je primárně zaměřeno na koupi, stavbu nebo rekonstrukci bydlení, je tvořeno dvěma částmi.

Tou první je spoření, kdy si na účet po celou vázací dobu ukládáte sjednanou měsíční částku, jež je úročena 1,2 %. Při splnění podmínek máte navíc nárok na připsání státní odměny až 10 % ročně, max. v částce 2000 Kč.

Druhou částí je možnost získání úvěru s výhodným úrokem, jenž ovšem může být použit pouze účelově na bydlení.

Jak dlouho je nutné spořit?

Tzv. vázací doba neboli délka trvání spoření je stanovena na 6 let. Po uplynutí této doby lze naspořené prostředky využít na cokoliv. Samozřejmě lze smlouvu o stavebním spoření vypovědět i dříve.

V tom případě je třeba počítat s tím, že ztrácíte nárok na státní podporu, a současně vám bude naúčtován poplatek za předčasné ukončení smlouvy.

Druhou variantou, kvůli které může být smlouva vypovězena, je přijetí nabídky přidělení úvěru.

Co je překlenovací úvěr?

Na získání úvěru nemáte v rámci stavebního spoření nárok automaticky, nýbrž až po určité době a naspoření určité částky.

Tzv. překlenovací úvěr slouží právě k tomu, pokud potřebujete peníze ihned a nemůžete čekat až na uplynutí stanovené doby pro úvěr řádný. V tom případě je nutné se smířit s tím, že podmínky budou méně výhodné než u stavebního úvěru.

Proč uzavřít stavební spoření?

Jedním z důvodů je fakt, že stavební spoření je označováno jako nejbezpečnější finanční produkt na trhu. Ze zákona musí být totiž pojištěné až do výše 100 000 EUR. Nemusíte se tedy obávat, že o naspořené peníze v případě platební neschopnosti banky přijdete. Dále je to výše zmiňovaná úroková sazba a státní podpora, které vám vaše úspory příjemně zhodnotí. V přepočtu se dostanete na výnos ve výši 3,8 % ročně. Jaký spořící účet vám toto výhodné zúročení nabídne?

Jak spoření využít?

Spořit můžete účelově na potřeby ohledně bydlení. Nebo lze stavební spoření využít jako jednu z finančních rezerv, z níž se pak peníze budou hodit na cokoliv. Přilepšíte tak rodinnému rozpočtu, či si vytvoříte úspory na důchodový věk. Rozhodně se doporučuje začít spořit dětem již v nejútlejším věku, neboť jim tímto způsobem v dospělosti výrazně usnadníte start do života. Nebo můžete naspořené prostředky využít pro jejich studia či cestování.

Ušetřete na daních

Další výhodou spoření, které uzavíráte za účelem poskytnutí úvěru, je možnost odečtení zaplacených úroků ze stavebního úvěru. Daňová úspora může dosáhnout až 45 000 Kč ročně, neboť z daňového základu lze odečíst až 300 000 Kč. A nezáleží na tom, zda se jedná o úroky z úvěru řádného nebo překlenovacího. V obou případech je ovšem podstatné, že úvěr byl poskytnut za účelem bytových potřeb a poplatník musí být uveden v úvěrové smlouvě.

Založte si spoření online

Kvůli uzavření stavebního spoření již nemusíte na pobočku. Můžete si ho jednoduše zařídit online a vyhnete se tak zbytečnému papírování. Standardní podpis nahradí unikátní elektronický. Touto cestou je možné požádat též o poskytnutí úvěru. Jakmile je stavební spoření založeno, získáváte automaticky a zdarma online přístup k internetovému servisu svého spořicího a úvěrového účtu. Přes Internet servis si také jednoduše domluvíte schůzku se svým finančním poradcem a dozvíte se mezi prvními o novinkách a aktualitách z oblasti stavebního spoření.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
3. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.