Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Mohutná pražská manifestace na podporu Rusů

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Když se řekne vlastenecká manifestace v Praze, tak vás asi nenapadne že na ní vyjadřuje podpora lidu Ruska. Jenomže ona manifestace se odehrála už v roce 1904 a o co v ní šlo, to vám popíše dobový článek.


Manifestace českého lidu pro Rusy v Praze.

V neděli 21. února konány v pražském chrámu pravoslavném sv. Mikuláše slavné služby Boží a modlitby za vítězství ruských zbraní v nadešlé válce rusko-japonské.

Okolnost ta zavdala tisícům uvědomělých nadšenců příležitost manifestovali veřejně svoje slovanské smýšlení — chrám byl přeplněn a celé prostranství před kostelem i širé rozlohy Velkého náměstí staroměstského zaujato bylo tisíci návštěvníky, nadšených myšlenkou o pospolitosti veškerého Slovanstva, jehož hlavnímu representantu, Rusi, nadcházejí chvíle historicky epochální, snad rozhodné pro celou budoucnost.

Nejednalo se zde ovšem o Rusko officielní a ruskou krutovládu úřednické despocie, která také u nás je v nenávisti a opovržení, ale o onen bratrský národ ruský, na jehož bedra spadly by všecky následky vítězné a zvláště prohrané války!...

A tato sympatie jest to, jež dodala shromáždění tomu nevšedního rázu a posvětila je na vysoce povznesenou manifestaci slovanské myšlenky a solidárnosti!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Mohutná pražská manifestace na podporu Rusů


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: