Varování: cyklistika u dětí i dospělých způsobuje poškození srdce

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
Pokládáte jízdu na kole za zdraví prospěšný sport? Článek z roku 1907 vás seznámí s lékařským výzkumem, který odhalil poškození srdce zaviněné právě cyklistikou.
Následující text pochází z roku 1907

Zvětšení srdce jízdou na kole.

Že přehnaná jízda na kole srdce poškozuje, je nade vší pochybnost zjištěno.

Prohlídkami na klinikách se smutná tato skutečnost skoro denně potvrzuje, ba zavedeny byly proto prohlídky, aby se jimi stanovil rozsah, povaha a síla tohoto poškození. Dr. Hochfinger v jednom ze svých odborných článků docela tvrdí, že můžeme mluviti o sportovním srdci dětském.

Konstatoval toto u dětí mezi 10—11 lety, které trvale jízdou na kole se zabývaly a zvláště k jízdám do kopce se nutily. Vada srdeční dá se sice vyléčiti, ale vyžaduje to zřeknutí se jízdy v pravý čas. Dr. Schiefer, který se pozorováním v tomto směru také zabýval, učinil nálezy, které v mnohém jsou velmi zajímavy.

Odborník tento vyšetřoval totiž srdce mnoha vojínů, kteří dříve na kolech jezdili a porovnával se srdcem vojínů, kteří jezditi na kole neuměli. Tito poslední, vesměs zdravím kypící lidé, neměli žádný srdce rozšířené. Většina vyšetřovaných záležela z rekrutů v prvním roce služby.

Zmíněný odborník vojáky rozdělil na 3 třídy. Do 1. zařadil horlivé jezdce, kteří tomuto sportu déle než 3 léta holdovali, do 2. třídy zařadil ony, kteří na kole 1—3 roky jezdili, a do 3. třídy započetl muže, kteří jen několik měsíců kola používali.

Závažné výsledky vyšetřování byly tyto: Srdce vojáků na kole jezdících bylo všeobecně větší než srdce ostatních, kteří nejezdili. Vojáci, kteří vůbec na kole nejezdili i při namáhavé práci neuhnali si žádné zvětšení srdce.

Ti, kteří jezdili 1 — 3 měsíce, také neměli srdce zvětšeno, za to u těch, kteří 1—3 leta na kole jezdili, překročil objem srdce ve všech případech svoji přirozenou velikost, kdežto ti, kteří déle než 3 roky jezdili, měli všeobecně abnormální zvětšení srdce.

Srdci přibývá na velikosti dle délky doby jezdění. Rekruti, kteří dříve namáhavé tělesné práce vykonávali, ale na kole nejezdili, měli srdce menší nežli jezdci na kole, jejichž povolání bylo tělesně méně namáhavé.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1907, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. května 2019


Diskuze k článku „Varování: cyklistika u dětí i dospělých způsobuje poškození srdce“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.