Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Okna ve vlaku jako nouzový východ? Dodnes používanému řešení je téměř 120 let

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Jak rychle a bezpečně opustit železniční vagon v případě havárie? Tato otázka trápila konstruktéry už od počátků železnice. S dodnes používaným řešením bezpečnosti ve vlaku vás seznámí historický článek z roku 1901.


Bezpečnostní východ z vozu železničního.

Naše železniční vozy pro případ nebezpečí ať skutečného, ať domnělého, nedostatečně jsou opatřeny.

Jedny dvéře pro celý vůz, do něhož se často až padesáte osob vecpe, a malá, těsná okénka vyvolávají představu strašné tísně, ba nemožného uniknutí ve chvíli poplachu. V době nejnovější konají se mnohé pokusy, aby se závadě této odpomohlo, ovšem — jinde.

Správa pruských drah vypravila na zkoušku zvláštní vozy, na nichž již z venčí naznačena jsou sedadla osob, z nichž každá obdrží lístek na jedno sedadlo, které tak nikým jiným nemůže býti obsazeno. Tím umožní se také náležitá kontrola.

Mimo to vozy opatřeny jsou okny tak sestrojenými, že v nutném případě mohou býti značně rozšířena a v dosti pohodlný východ, jakž na našem obrázku vidno, proměněna.

A s jakou rychlostí u nás se pracuje — možná, že se podobných bezpečnostních opatření dočkají aspoň naši pravnuci.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Okna ve vlaku jako nouzový východ? Dodnes používanému řešení je téměř 120 let


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: