Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

První letecká přilba s integrovanými sluchátky pro radiostanici

původně vyšlo: Epocha 1913, autor — a.
Komunikace je pro piloty letadel životně důležitá a proto se již první piloti snažili využívat komunikaci přes rádiové vlny. První leteckou přilbu s integrovanými sluchátky pro rádio vám představí článek z roku 1913.


Vzduchoplavecká přílba pro bezdrátovou telegrafii.

Za nynějšího stavu jiskrové telegrafie je možno dorozuměti se vzduchoplavci se zemí v okruhu několika set kilometrů.

Za tím účelem je na letadlech a řiditelných ballonech vždy jiskrový telegrafní přístroj vysílací i přijímací, jehož antennu tvoři drát spuštěný a visící s letadla dolů.

Depeše jsou zachycovány jako zvuky delší nebo kratčí dle známé Morse-ovy abecedy našich obyčejných telegrafních přístrojů; slyšené této abecedě rozumí za nějakou dobu každý telegrafista jako mluvenému slovu.

Jedinou obtíží je tu však u letadel hřmot, jejž působí motor, takže by zvuk přijímaciho přístroje nebylo slyšet ani na velmi malou vzdálenost. Proto je přístroj ten opatřen telefonními sluchátky umístěnými na zvláštní přílbě z tlusté kůže a několikonásobné vrstvy plsti, jež se upevní na hlavu letcovu.

Tím se sluchátka přitisknou k uším a nárazy zvukové zachycované přijímačem zvukového telefonního přístroje je zcela pohodlně slyšeti i za sebe většího hlomození letadlového motoru.

Obrázek ukazuje nám takovou přílbu; její sluchátka jsou s telegrafním přístrojem spojena pomocí jednoduchého zasouvacího kontaktu.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1913, autor — a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku První letecká přilba s integrovanými sluchátky pro radiostanici


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: