Rizika, spojená se spaním v péřových přikrývkách

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Spíte nejraději v tradičních peřinách plněných peřím, nebo vám víc vyhovují moderní umělá dutá vlákna? S možnými riziky péřových peřin vás seznámí článek z roku 1902.
Následující text pochází z roku 1902

Stinné stránky peřin.

V časopise zdravotnickém, vydávaném známým prof. Dr. Jägrem, jenž jak známo, odporučuje prádlo z čisté vlny, uveřejněno bylo pozoruhodné pojednání, z něhož následující vyjímáme.:

Peří má vynikající vlastnost, že nepřijímá tak snadno do sebe nelibé zápachy ; platí to však jen o peří vyzrálém. Peří, jež bylo různými ostrými látkami čištěno, pozbývá přirozené své ochrany proti vnikání zápachu měrou větší neb menší.

Též sluší podotknouti, že stávají jisté choroboplodné látky, které do peří snadněji vnikají. V celku možno říci, že jest horší ležeti v peřinách, v nichž jiní lidé líhali, než oblékati se do šatů, které jiní nosili, třeba byl šat ten přepracován na umělou vlnu.

Při nákupu peří a peřin nemůžeme se dost vyvarovati podvodu, ani nejzkušenější znalkyně, neboť připravované peří nedá se pouhým okem od nového, neopotřebovaného peří rozeznati. Různými chemickými způsoby čistění nabývá staré peří krásného, bezvadného vzezření.

Chceme-li se o jakosti peří přesvědčiti, můžeme bohužel teprvé později tak učiniti a to jedině čichem. Peřiny, které skutečně čerstvým novým peřím plněny jsou, budou vždy bez zápachu a ony látky, které při upotřebení peřin z lidských výparů do peří vniknou, dají se pilným větráním a sluněním opět rychle vypuditi. Oproti tomu vyvinují peřiny starým peřím (byť čištěným) plněné po čase odporný zápach mrchovinou, když se po nějaké době tělesným teplem vyhřály. Tento zápach nezmizí, dáme-li peřiny na slunce, nýbrž naopak tím více vynikne.

Tento zjev dá se vysvětliti namnoze tím, že staré, v obchodu přicházející peří nezřídka do čerstvého peří se primichuje a velmi často z peřin po nemocných pochází, které, když potřebovány byly, nebyly řádně větrány. Když takové zboží ke všemu tomu sbaleno v dusných místnostech obchodních dlouho leží, jsou tím dány všecky příznivé podmínky, aby se zápašné látky s peřím tak spojily, že nedají se povrchním způsobem čistění trvale odstranili.

Déle trvajícím sluněním a vlivem tělesného tepla se později částečně uvolní a obtěžují nejen nelibým svým zápachem, ale i, jak dá se předpokládati, působí škodlivě na zdraví. Z toho plyne, jak jest nejvyšší opatrnosti třeba při nákupu peří. Kdo se obrátí na úplně spolehlivý obchod a vynaloží velké peníze, má méně čeho se obávati než ten, kdo jen na láci hledí a rád pokoutně kupuje.

Ve velkých městech jest k tomu dána největší příležitost; v té neb oné ulici nabízeny jsou ku prodeji krásné „peřiny pro nevěsty“, na nichž ale po mnoho roků líhal třeba nemocný, postižený ohyzdnou nemocí. V různých prodejích prodávají se za ceny směšně nízké peřiny, vypadající jako nové — prodělaly rychlé čistění a vězí v nových povlacích; když ale šťastný kupec na nich několik neděl léhá, pronásledují jej duchové dřívějšího majitele v podobě odporných zápachů, jež z „krásných“ peřin nelze více vypuditi. Několik takových případů známe.

Kdo chce tedy peří nakoupiti, nechť se o tom ujistí, že dostává nové zboží, aby jej teprve později čich jeho nemusil přesvědčovati, že koupil s peřím něčí zhustěné choroboplodné výparné látky.

Jak daleko peří vůbec všecky nelibé výpary přitahuje a udržuje, dá se na některých příkladech osvědčiti ; dnes velmi oblíbena moda vroubiti šat dámský peřím, a když se takový šat hned po upotřebení do skříně zavře, zjistí nepříliš citlivý nos na celém šatě zvláštní nepochopitelný a nelibý zápach, upomínající zcela na vylíčený zápach peřin.

Když byl šat nový, nebylo možno nic podobného zjistiti a teprve když byl šat po upotřebení uzavírán, zápach ponenáhlu se vyvinul. Proto má se takový šat vždy věšeti do světlé, dobře větrané místnosti, kde se nemilá vlastnost peří na nejmenší míru obmezí nebo se vůbec neobjeví.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. června 2019


Diskuze k článku „Rizika, spojená se spaním v péřových přikrývkách“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.