Překvapivé výhody námořních lodí z vlnitého plechu

původně vyšlo: Epocha 1913, autor —a.
Už naši předci hledali cestu, jak udělat námořní dopravu ekonomičtější a rychlejší. Originální řešení anglického konstruktéra Ericsona, spočívající ve využití speciálního zvlněného plechu, vám popíše článek z roku 1913.


Lodě o vlnitých bocích.

Zdokonalování ve stavbě lodí za účelem dosažení větší rychlosti musí se díti dvojím směrem, a to jednak zesilováním hnacích strojů, jednak zmenšováním odporu lodního tělesa proti pohybu, tedy hlavně tření jeho o vodu.

Znamenitým pokrokem v tomto směru je nedávný patent Angličana Ericson-a, totiž bočné lodní stěny nikoli rovné, hladké, nýbrž podélně zvlněné.

Pokusnou první loď postavil Ericson o dvou takových vlnách as 1,2 m šířky a 0,3 m hloubky.

Když shledal, že odpor její při pohybu je as o 15% menší než u obyčejného tvaru lodního, postavena loď větších rozměrů a zkoušena se stejně velkou o stejně silných strojích, avšak o hladkých stěnách.

Shledáno tu, že při výkonnosti strojů 100 HP a hodinové rychlosti 17 km loď soustavy Ericson-ovy uvezla 410 t oproti 350—360 t lodi obyčejné, tedy o 15—17% víc.

Překvapující tento výsledek lze vysvětlit tím, že podélné žlábky ve stěnách lodních jako kanály přivádějí lodním šroubům vodu a zamezují tak u šroubů tvoření se víru, jenž zmenšuje jeho výkonnost. Mimo to je loď soustavy Ericson-ovy daleko stabilnější oproti kymácení, neboť postranní žlábky a hřbety brzdí její výkyvy, a i zvlněné stěny jsou daleko pevnější než stěny hladké, čímž vzniká i dosti značná úspora váhy lodního tělesa, jež činí 2—5%.

Každým způsobem značí Ericson-ův patent, osvědčí-li se i jinak ve všech směrech, nepopiratelný pokrok v lodním stavitelství.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1913, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. května 2019


Diskuze k článku „Překvapivé výhody námořních lodí z vlnitého plechu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.