Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Názor lékařů z přelomu minulého století na stoupající oblibu kouření

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Jak se začátkem minulého století mezi lidmi prosazovalo kouření a co si o něm mysleli lékaři? To vám prozradí článek z roku 1904.


Kouření tabáku.

O kouření tabáku přednášel v zasedání lékařského spolku ve Vídni docent dr. Paschkis.

Kouření tabáku, které vešlo v obyčej v polovici XVI. století, vzrůstá každým rokem. Ve Francii a severní Americe převládá u kuřáků dýmka, v Německu a v Americe jižní doutník, v Rumunsku, v Turecku a Španělsku papirosa.

Dle statistických výkazů správy tabákového monopolu naší říše vzrůstá spotřeba papiros na úkor doutníků. V roce 1876 připadalo na každého obyvatele 49,73 gr. doutníků, 2,35 gr. papiros a 114,9 gr. tabáku, kdežto v r. 1901 spotřeba tabáku jeví se v následujících číslech: 49,26 gr. doutníků, 122,04gr. papiros a 964 gr. tabáku.

Nejvíce tabáku vykouří se v Nizozemsku, kdy na jednoho obyvatele připadá 3,38 kg; nejméně v Bulharsku 0,48 kg. V Rakousko-Uhersku připadá na každého 1,44 kg.

Dr. Paschkis tvrdí, že mírné kouření lidskému organismu neškodí.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Názor lékařů z přelomu minulého století na stoupající oblibu kouření


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: