Rekordní částky vyplacené spisovatelům za jejich díla

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Jaký byl finanční příjem největších světových spisovatelských hvězd minulosti? To vám prozradí náš historický článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Autorské honoráře.

Autor nedávno ohlášené tiskem biografie Gladstonovy obdržel honoráře dle našich peněz 250.000 korun. Jakkoliv summa ta jest vysoká, nenáleží přece k nejvyšším honorářům v Anglii.

Macaulay obdržel na př. za své dějiny Anglie dle našich peněz půl millionu korun. Příslušný chek, bankou vyplacený a inkasovaný u nakladatele Longmana, jest tímto chován až do dneška jednak na památku po slavném muži a jednak proto, že jest to nejvyšší honorář, jaký firma kdykoliv zaplatila. Jiná anglická nakladatelství rovněž mohou se pochlubiti cheky na velmi »slušné« honoráře.

Mezi jinými firma Smith, Elders i S-ka nabyla před několika lety od paní Humphry Word výlučné právo na vydání jejího románu »Helbeck z Bonisdaleu« za 14.000 liber sterlingů (350.000 K); jiná díla této slavné romancierky byla poměrně stejně vysoko honorována.

V novinářském světě byl za nejvyšší pokládán honorář 2000 liber (50.000 K), které obdržel lord Randolph Churchill za dvacet listů z Afriky od »Daily Graphic«; ale tato summa byla překonána Nansenem. Za telegram, sestávající z 1500 slov, zaplatilo slavnému cestovateli vydavatelství »Daily Chronickle« tisíc liber sterlingů (25.000 K) a později za článek asi z 15 000 slov 4.000 liber (100.000 K).

Celkem cesta k pólu vynesla Nansenovi kromě vavřínů i mnoho zlata. Za knižní vydání svého cestopisu obdržel Nansen od vydavatele anglického 10 000 liber sterlingů (250.000 K). Jelikož toto dílo bylo svého času přeloženo téměř do všech literatur, bylo svého času odhadnuto, že za svou literární činnost obdržel kol 50.000 liber sterlingů (1,250.000 K).

Mezi mladšími anglickými spisovateli největší honorář dostávají nyní Rudyard Kipling a Conan Doyle.

Nicméně prvenství náleží asi Marku Twainovi, jenž má od firmy »Harper Publishing Co« zajištěnu vysokou doživotní rentu za právo prvního vydání veškerých děl, jež za svého života napíše, a který může tedy s úplnou svobodou se věnovati své humoristické filosofii.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. května 2019


Diskuze k článku „Rekordní částky vyplacené spisovatelům za jejich díla“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.