Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Stenofon, užitečný pomocník do kanceláře

původně vyšlo: Epocha 1909, autor —a.
Historický článek z roku 1909 vám přiblíží užitečnou součást vybavení kanceláře, která měla nahradit složitý těsnopis a usnadnit práci sekretářkám i jejich šéfům.


Stenofon

Před nějakým časem prošla novinami zpráva o vynálezu stroje, který mluvená slova přenáší hotově na papír. Leč zatím nepřišlo na veřejnost nic bližšího; patrně pokusy selhaly, a dosud nejsme ještě tak daleko, abychom mohli mluvit rovnou do psacího stroje.

Máme zato arci stroje, které mluvené dovedou reprodukovat slovy; jsou to různé druhy fonografů, gramofonů a t. d., jež všechny jsou určeny hlavně pro zábavu, jsou nám náhradou za umělecké požitky divadla neb koncertu. Praktického užitku přinášejí málo, nehledíme-li na mluvící stroje určené pro učení řečem, které jsou pomůckou dosud nedosti ceněnou.

Výhradně praktickým účelům je však věnován přístroj téhož druhu, zvaný stenofon, jehož účelem jest odstranit těsnopisné zaznamenávání diktovaných dopisů v obchodních kancelářích. Principem tu je, že se obsah dopisů diktuje nikoli stenografovi, nýbrž do fonografu, který jej zachytí naprosto věrně a i při sebe větší rychlosti mluvy. Když je váleček fonografu popsán, odevzdá se přístroj písaři, jenž jej spustí přiměřenou rychlostí a píše, co mu stroj diktuje. Tím odpadá hotovení i čtení stenogrammů, jež se obyčejně obtížně luští.

Stenofon je tedy válečkový Edison-ův fonograf v původnějším tvaru s hadicí, do níž se diktuje. Popsaný váleček se pak odvezdá bud do druhého přístroje, nebo se ponechá v přístroji prvém, jehož chod se obrátí; písař u stroje si nasadí hadici k uchu a přepisuje diktát přímo na stroji.

Stenofony tyto jsou velmi levné (v Praze je prodává pokud víme firma K. Jirušek na Josefském nám. a snad i ostatní podobné obchody), a slibují být velmi praktickou pomůckou kancelářím bank, velkoobchodů, továren a podobných závodů vyřizujících obsáhlou korrespondenci.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1909, autor —a.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. září 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.