Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Stenofon, užitečný pomocník do kanceláře (1909)
původně vyšlo: Epocha 1909, autor —a.

Historický článek z roku 1909 vám přiblíží užitečnou součást vybavení kanceláře, která měla nahradit složitý těsnopis a usnadnit práci sekretářkám i jejich šéfům.

Stenofon; přijímání konceptů. - klikněte pro zobrazení detailuStenofon; přijímání konceptů.

Stenofon

Před nějakým časem prošla novinami zpráva o vynálezu stroje, který mluvená slova přenáší hotově na papír. Leč zatím nepřišlo na veřejnost nic bližšího; patrně pokusy selhaly, a dosud nejsme ještě tak daleko, abychom mohli mluvit rovnou do psacího stroje.

Máme zato arci stroje, které mluvené dovedou reprodukovat slovy; jsou to různé druhy fonografů, gramofonů a t. d., jež všechny jsou určeny hlavně pro zábavu, jsou nám náhradou za umělecké požitky divadla neb koncertu. Praktického užitku přinášejí málo, nehledíme-li na mluvící stroje určené pro učení řečem, které jsou pomůckou dosud nedosti ceněnou.

Stenofon; reprodukce konceptů. - klikněte pro zobrazení detailuStenofon; reprodukce konceptů. Výhradně praktickým účelům je však věnován přístroj téhož druhu, zvaný stenofon, jehož účelem jest odstranit těsnopisné zaznamenávání diktovaných dopisů v obchodních kancelářích. Principem tu je, že se obsah dopisů diktuje nikoli stenografovi, nýbrž do fonografu, který jej zachytí naprosto věrně a i při sebe větší rychlosti mluvy. Když je váleček fonografu popsán, odevzdá se přístroj písaři, jenž jej spustí přiměřenou rychlostí a píše, co mu stroj diktuje. Tím odpadá hotovení i čtení stenogrammů, jež se obyčejně obtížně luští.

Stenofon je tedy válečkový Edison-ův fonograf v původnějším tvaru s hadicí, do níž se diktuje. Popsaný váleček se pak odvezdá bud do druhého přístroje, nebo se ponechá v přístroji prvém, jehož chod se obrátí; písař u stroje si nasadí hadici k uchu a přepisuje diktát přímo na stroji.

Stenofony tyto jsou velmi levné (v Praze je prodává pokud víme firma K. Jirušek na Josefském nám. a snad i ostatní podobné obchody), a slibují být velmi praktickou pomůckou kancelářím bank, velkoobchodů, továren a podobných závodů vyřizujících obsáhlou korrespondenci.

Debata k článku 'Stenofon, užitečný pomocník do kanceláře (1909)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Epocha 1909, autor —a.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
10. září 2017ReklamaFotogalerie

Hledání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: