Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Může za zdražování potravin nadměrná těžba zlata?

původně vyšlo: Epocha 1912, autor Šk.
Jaká je souvislost mezi cenou potravin a těžbou zlata, na to se pokusí najít odpověď historický článek z roku 1912.


Produkce zlata a zdražení živobytí.

Je hospodárskym axiomatem, že hojnost zlata má za následek zmenšení jeho ceny a následkem toho i zvýšení cen živobytí.

Americký národohospodář Rainer dle toho považuj e dnešní drahotu za následek zvýšené produkce zlata v posledních letech.

Od r. 1884 se totiž počet razeného zlata na světě zdvojnásobil, kdežto počet bílého obyvatelstva se zvětšil pouze o 22%. Panuje tedy od té doby nad-produkce zlata, a ač zákonná cena tohoto drahocenného kovu zůstává touž, jeho cena praktická a obchodní se oproti cenám potravin zmenšuje. Produkce jejich totiž nestoupla touže měrou jako zlata. Jedině dobývání produktů nerostných a rostlinných jeví stejný neb ještě větší přírůstek než zlato, a proto jen ony se mohly udržet na staré ceně nebo být o něco zlevněny.

Rainer ukazuje, že vyčerpání kalifornských zlatých polí způsobilo v letech 1870 —1890 jistý ústup ve zvyšování cen potravin, kdežto nový rozkvět zlatových polí Australských, na Alašce a v Jižní Africe nastavší po r. 1890 způsobil opět zdražení.

Podle předpokladů Rainer-ových potrvá období drahoty, v níž nyní žijem, až do vyčerpání dolů transvaalských. Dosud bylo ve Witwatersrandu vytěženo 180 mill. t zlatonosné země, a podle šetření zbývá jí tam ještě 264 mill. t o průměrné hodnotě 8 g zlata na 1 t.

Roční těžba činí 25 mill., takže těžba potrvá ještě 10—11 let. Za tuto dobu poskytne Transvaal novou massu 200.000 kg zlata. Pak bude roční produkce zlata klesat, neboť americké doly jsou vyčerpány, a pak snad nastane přítrž ve zvyšování cen potravin.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1912, autor Šk.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Může za zdražování potravin nadměrná těžba zlata?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: