Sladký hrách.
Kuchařkou nejhledanějším druhem hrachu je sladký hrách, který v některých českých krajích jmenují cukrováčkem.
Hodí se znamenitě na vaření i zavařování. Sladký hrách se od jiných druhů liší svými lusky. Jsou dužnaté, šťavnaté, a příjemné chuti. Velmi často se vaří s vyloupaným zeleným hráškem. Ale jen tehdy lusky mají výtečnou chuť, pocházejí-li od sladkého hrachu. Sladký hrách se znamenitě konservuje zavařováním a jmenovitě sušením. Sušený sladký hrách vyskytující se v obchodě je původu ponejvíce ruského. Na pohled je sice nevzhledný, ale to je pro žaludek i jazyk vedlejší.
Sladký hrášek se svým růstem a květem neliší se od svých druhů. Jedině jeho lusky mají ve své stavbě jistou odchylku od lusků jiných druhů. Dlešky jejich jsou tlustší a jemnější, a lehce se zakřivují.
Sladký hrách se pěstuje ve třech odrůdách. Jedna je nízká, dosahuje nejvýše 20 cm výšky, a hodí se jmenovitě pro pěstování v pařeništi; druhá dosahuje výšky 30 až 40 cm, třetí pak vykazuje pravé obry dosahující až 130—150 cm. Nedávno pak byla vypěstována odrůda s lusky délky 15 cm, šířky 4 cm. Sladký hrách pěstuje se obyčejně ve dvou řádkách. Od pěstování ve třech řádkách, které bylo obvyklo u obyčejných druhů, bylo upuštěno z toho důvodu, že krajní řádky brání ve vývoji rostlinkám prostředním.
Lusky, které chcem požívat, nutno trhat, dokud jsou mladé. Podobně i na sušení nutno bráti hrách mladý. V domácnosti možno sladký hrášek dobře sušit jednoduchým způsobem. Vyloupaný zelený hrášek rozprostřem na obyčejný kuchynský plech, který jsme pokryli čistým bílým papírem. Plech vsunem do trouby kamen a podložíme třínožkou.
Také se může plech položití přímo na horké pláty kuchynských kamen. V kamnech mírně topíme, čím mírněji, tím lépe. Nejlépe se hrách usuší (aby nepozbyl své jemné chuti) za 3 dny. Usušený hrášek rozprostřem na nějaké prkno ve vzdušné komoře, pak si upravíme sáčky z řídké tkaniny, a do nich usušený hrách vsypem.
Nejlépe učiníme, zavěsíme-li sáčky s hrachem u stropu spižírny. Obáváme-li se myší, pak je zavěsíme na dřevěnou tyč, jejíž oba konce spojíme obloukem ze železného drátu, a drát zavěsíme na železný háček, který opět drátem připevníme na hák zaražený do stropu.
Chcem-li sušený hrách upotřebit do polévky neb upravit jinak, na př. jako zeleninu k masu, necháme jeho přiměřené množství den před přípravou nabotnat ve studené vodě. Nabotnalý hrách se pak od čerstvého naprosto neliší.
témata článku:
Diskuze k článku „Cukrováček, neboli sladký hrách“