Kdo vymyslel Armádu spásy a jaké byly začátky této náboženské společnosti

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
O Armádě spásy slyšel asi každý, ale jak tato organizace vlastně vznikla a jak byla na začátku po světě přijímána? To vám prozradí článek z roku 1904.


Na kongresu Armády spásy.

V měsíci červnu uspořádán byl v Londýně kongres tak zvané armády spásy. Armáda spásy jest vlastně náboženská společnost, zřízená k tomu cíli, aby bojovala proti neřestem, zvláště pak proti prostituci a opilství, a pomáhala chudině.

Tuto společnost založil dosavadní její »generál« William Booth, anglický náboženský agitátor, a r. 1878 dal jí zřízení vojenské. Sám sebe nazval generálem, horlivé své vyznavače mužské i ženské důstojníky a poddůstojníky, rozdělil je ve sbory, zavedl veřejné průvody po ulicích s prapory, veřejné bohoslužby se zpěvy a náboženskými přednáškami v divadlech a veřejných místnostech.

Příslušníci armády spásy nepijí lihovin a žijí v naprosté střídmosti. Armáda zakládá dobročinné ústavy, útulny pro chudé a pod. Náboženské zásady tohoto sdružení nalezly své vyznavače zvláště v Anglii a Americe a jest jich již přes půl millionu. V Německu se neujaly, ba v některých státech, jako na př. ve Švýcarsku, zakročily proti nim úřady.

Zajímavo je, že zakladatel armády spásy přijímá do své armády zvláště jednotlivce pokažených mravů, zločince propuštěné z věznic a vůbec pochybná individua. Generál Booth jest zastancem zásady, že v každém, i nejhorším člověku dříme zdravé a dobré jádro, že jen nešťastné okolnosti činí ze člověka zločince.

A jeho snaha, vrátiti tyto oběti zla opět lidské společnosti, setkává se s úspěchem v té míře, že na armádu spásy nehledí se již jako na výsledek horečné agitace náboženského fantasty, nýbrž na sdružení vysoce morální.

Kongres londýnský měl průběh skvělý. Členové armády z celého světa sešli se zde a ve svorném nadšení sílili se k další práci a šíření morálních zásad mezi všemi národy!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. května 2019


Diskuze k článku „Kdo vymyslel Armádu spásy a jaké byly začátky této náboženské společnosti“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.