Kdo vymyslel Armádu spásy a jaké byly začátky této náboženské společnosti

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
O Armádě spásy slyšel asi každý, ale jak tato organizace vlastně vznikla a jak byla na začátku po světě přijímána? To vám prozradí článek z roku 1904.


Na kongresu Armády spásy.

V měsíci červnu uspořádán byl v Londýně kongres tak zvané armády spásy. Armáda spásy jest vlastně náboženská společnost, zřízená k tomu cíli, aby bojovala proti neřestem, zvláště pak proti prostituci a opilství, a pomáhala chudině.

Tuto společnost založil dosavadní její »generál« William Booth, anglický náboženský agitátor, a r. 1878 dal jí zřízení vojenské. Sám sebe nazval generálem, horlivé své vyznavače mužské i ženské důstojníky a poddůstojníky, rozdělil je ve sbory, zavedl veřejné průvody po ulicích s prapory, veřejné bohoslužby se zpěvy a náboženskými přednáškami v divadlech a veřejných místnostech.

Příslušníci armády spásy nepijí lihovin a žijí v naprosté střídmosti. Armáda zakládá dobročinné ústavy, útulny pro chudé a pod. Náboženské zásady tohoto sdružení nalezly své vyznavače zvláště v Anglii a Americe a jest jich již přes půl millionu. V Německu se neujaly, ba v některých státech, jako na př. ve Švýcarsku, zakročily proti nim úřady.

Zajímavo je, že zakladatel armády spásy přijímá do své armády zvláště jednotlivce pokažených mravů, zločince propuštěné z věznic a vůbec pochybná individua. Generál Booth jest zastancem zásady, že v každém, i nejhorším člověku dříme zdravé a dobré jádro, že jen nešťastné okolnosti činí ze člověka zločince.

A jeho snaha, vrátiti tyto oběti zla opět lidské společnosti, setkává se s úspěchem v té míře, že na armádu spásy nehledí se již jako na výsledek horečné agitace náboženského fantasty, nýbrž na sdružení vysoce morální.

Kongres londýnský měl průběh skvělý. Členové armády z celého světa sešli se zde a ve svorném nadšení sílili se k další práci a šíření morálních zásad mezi všemi národy!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. května 2019


Diskuze k článku „Kdo vymyslel Armádu spásy a jaké byly začátky této náboženské společnosti“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.