5 příkladů kuriózních pracovních úrazů, které se skutečně staly (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Nehoda na pracovišti se může stát každému zaměstnanci. Proto se pravidelně provádí školení bezpečnosti práce. Ne vždy se však můžete připravit na každou situaci, která se může přihodit. Přečtěte si, co všechno může vést k nechtěnému pracovnímu úrazu.

Pracovní úraz nemusí být nutně spojen s výkonem vaší práce. Stát se může i před nástupem do směny v šatně, při cestě na toaletu nebo při odpočinku. Kromě toho si však můžete přivodit zranění, i když práci chcete zefektivnit. Po přečtení následujícího článku na sebe budete zaručeně dávat větší pozor!

Zranění číhá i cestou na toaletu

To, že je zaměstnavatel povinen své zaměstnance seznámit s bezpečností práce na pracovišti, není nic nového. Většinou se jedná o klasická školení ohledně chování během požáru nebo jak zacházet a nezacházet s elektronikou. Málokoho ovšem napadne zavést řeč i na používání toalet.

Je tomu již několik let, kdy se řešil případ dělníka, jenž si zlomil nohu během cesty na toaletu. Dělník pracoval na stavbě tělocvičny základní školy, když jej přepadla náhlá potřeba odskočit si na toaletu. Použít k tomu mohl buď WC ve škole, nebo mobilní záchodek umístěný na dvoře. Pracovník se rozhodl pro druhou variantu, během cesty ale uklouzl na mokrém povrchu, spadl a zlomil si ruku. Z leknutí ještě navíc vykonal neodkladnou potřebu. „Protože zrovna pršelo a já měl špinavé boty, nechtěl jsem na chodbě udělat nepořádek,“ uvedl dělník, když se jej ptali, proč nešel na toaletu, která je ve škole.

Léčba a celková rekonvalescence muže trvala dva měsíce. Po návratu zpět do pracovního procesu se dočkal zajímavé práce. Další zakázkou totiž byla stavba veřejného WC nacházejícího se v blízkosti školy.

Pád z výšky 50 cm a úraz páteře

Jízda kamionem je sama o sobě dost nebezpečná. Řidiči většinou musejí urazit dlouhé vzdálenosti – a to v daném časovém limitu. Vskutku neobvyklý pracovní úraz se stal řidiči stavební společnosti, když dovážel materiál na stavbu velké haly.

Řidič stavební materiál převážel z Německa do Česka. Naložení nákladu proběhlo v pořádku a dlouhá cesta po mokré a prosolené dálnici byla také bez komplikací. Po zaparkování v areálu šel řidič pomoci s vykládkou. Ještě v kabině si na hlavu nasadil ochrannou helmu a na ruce pracovní rukavice.

Při vystupování z vozu špatně stoupl na schodek, noha se mu smekla a řidič upadnul tak nešťastně, že si poranil obratel. Výška pádu přitom byla pouhých 50 cm. Díky tomu, že muž použil veškeré pracovní pomůcky včetně pracovních bot, mu byl úraz uznán jako pracovní.


Původci všeho zla: míchačka a lopata

Známé přísloví praví Trpělivost růže přináší. Trpělivost však rozhodně nebyla silnou stránkou zedníka z našeho dalšího příběhu.

Práce s míchačkou není nebezpečná, pokud dodržujete bezpečnost práce. Zajímavou podívanou zažili pracovníci jedné nemocnice, do které přivezli zedníka, který vypadal, jako by mu do obličeje šlápl slon. Zoologickou zahradu však nenavštívil. Když se jej ošetřující lékař zeptal, co prováděl, odpověděl: „Chtěl jsem urychlit promíchání betonové směsi.“

Aby si zedník urychlil práci, strčil do míchačky lopatu s tím, že jí s promícháváním trochu pomůže. Lopata mu však vyklouzla z ruky. Z míchačky zůstala trčet jen násada, která jej dvakrát po sobě udeřila do obličeje. Výsledkem byl otřes mozku, přeražený nos a vyražené dva přední zuby. Protože zedník porušil bezpečnostní pravidla, neuznal mu zaměstnavatel úraz jako pracovní.

Propadl se přes světlík

Až k soudu se dostal případ dělníka, který si v pracovní době během zateplování střechy sedl na světlík, aby si zakouřil. Světlík však nebyl dostatečně zajištěný a pracovník se jím propadl do domu. Způsobil si vážná zranění, která jej dovedla až k přiznání plného invalidního důchodu. Soud rozhodl, že se chování pracovníka nepovažuje za exces a že kouření s pádem nemělo nic společného.

Podle zprávy od soudu se za pokyn k bezpečnosti a ochrany zdraví při práci považuje jakýkoliv výslovný pokyn, který zaměstnavatel provede písemně nebo ústně. V tomto případě by prý stačilo, kdyby mistr řekl třeba „Chlapi, nelezte na ty světlíky, můžete sletět!“

Slim džíny a vyhozené koleno

Pracovní linka je neúprosná a jede za každých okolností, dokud ji někdo nevypne. Při pásové výrobě je totiž skutečně poznat, když pracovník není na své pozici.

V jedné nejmenované továrně na motory řešili případ operátora, který si vyhodil koleno ještě před tím, než nastoupil na směnu. Operátor do práce dobíhal na poslední chvíli. Spěchal, protože věděl, že se ještě musí převléct do pracovního oděvu. Když celý udýchaný doběhl do šatny, začal ze sebe co nejrychleji svlékat oblečení. Úzké džíny si svlékal ve stoje, a když zatáhl za nohavici, která se mu zasekla o lýtko, vyhodil si koleno. Vzhledem k tomu, že se úraz stal na pracovišti, byl mu uznán jako pracovní.

Při úrazech hraje velkou roli náhoda, se kterou zkrátka nepočítáte. Nechtěným zraněním můžete předejít tak, že budete v práci nosit ochranné pomůcky a chovat se zodpovědně. Někdy může totiž dobře míněný čin vést až k nechtěnému pobytu v nemocnici. Přejeme vám mnoho zdraví a štěstí během pracovních dnů.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
30. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.